Европейският парламент (ЕП) е одобрил новите регламенти в банковия сектор, съобщиха от представителството на органа в София.
Евродепутатите са приели да се сложи „таван“ на бонусите на банкерите, за да се ограничи спекулативното поемане на риск, да се увеличат изискванията за провизии, за да се гарантира по-успешното справяне с кризисни ситуации, и да се засили банковият надзор.
„Новите правила са най-всеобхватните в банковата регулация на ЕС досега. Те касаят всички 8200 европейски банки и трябва да служат като основа за банковия съюз. Единният контролен механизъм ще бъде покривът. Сега предстои да добавим стените - регулаторната рамка за банките и гаранционните схеми за депозитите“, коментира зам.-председателят на ЕП Отмар Караш.
За да се ограничи спекулативното поемане на риск, съотношението между заплатите и бонусите на банкерите ще бъде ограничено до максимум 1:2. Ако бонусите обаче надвишават размера на една годишна заплата, 25% от тях ще се разсрочват за 5 години.
Банките от ЕС също така ще бъдат задължени да отделят повече и по-качествен капитал като буфер срещу трудни периоди, който освен това да е лесно ликвиден. Банките ще трябва да наложат и „предпазен капиталов буфер“, който да абсорбира загубите и да запазва капитала, както и „антицикличен капиталов буфер“, който да позволява натрупване на достатъчна капиталова основа в период на икономически растеж, за да може да продължава предлагането на кредити по време на кризисни периоди.
Новите правила ще изискват от банките да декларират приходите си, платените данъци и получените субсидии, оборота и броя на служителите си държава по държава. От 2014 г. тези показатели трябва да бъдат предоставяни на ЕК, а от 2015 г. трябва да бъдат обществено достояние.
Банките ще бъдат контролирани от надзорните институции в страните членки на ЕС, в сътрудничество с Европейската банкова служба (EBA), чиито правомощия ще бъдат разширени.