Европейската централна банка обяви, че ще прекрати достъпа на кипърските банки до спешното си финансиране след 25 март, освен ако средиземноморският остров не постигне окончателно споразумение за спасителна помощ с Европейския съюз и Международния валутен фонд, съобщи Bloomberg.
“Управителният съвет на Европейската централна банка реши да запази настоящото си ниво на Спешно ликвидно подпомагане до понеделник, 25 март 2013 г.“, се посочва в съобщение на финансовата институция, разпратено до медиите чрез електронната поща. „След тази дата подобно подпомагане може да бъде одобрено, ако бъде прилагана програма на ЕС и МВФ, която да гарантира платежоспособността на посочените банки“, допълва се в документа.
Кипърските банки разчитат на програмата за спешна ликвидност, която се прилага чрез тяхната централна банка, откакто бяха отрязани от редовните операции за рефинансиране от страна на ЕЦБ през юни 2012 г. след понижаването на кредитния рейтинг на страната до неинвестиционен статут от 3-те големи международни рейтингови агенции. ЕЦБ, която трябва да одобри спешното ликвидно подпомагане, се съгласи на двумесечно удължаване на програмата през януари.
Във вторник парламентът на Кипър отхвърли предлагания от ЕС и МВФ еднократен данък върху депозитите в кипърските банки, от който трябваше да бъдат набрани 5,8 млрд. евро. Те са необходими, за да бъде изпълнено условието, при което международните кредитори на страната са склонни да ѝ отпуснат спасителен финансов пакет на стойност 10 млрд. евро.
Работата на кипърските банки е прекратена до 25 март, което осигурява време на политиците да достигнат компромис, който да предотврати фалити на кредитни институции в страната.
„С това съобщение ЕЦБ увеличава напрежението върху европейските министри на финансите и кипърското правителство за постигане на споразумение“, заяви Юрген Михелс, главен икономист за еврозоната в лондонския филиал на Citigroup Inc. „Но искаме да видим дали те наистина ще приложат тази заплаха, ако до понеделник не бъде постигнато споразумение, а политиците решат да удължат още почивката за банките“, добави той.
ЕЦБ може „да осигури само спешна ликвидност на платежоспособни банки“, заяви вчера членът на изпълнителния борд на финансовата институция Йорг Асмусен в интервю за германския вестник Die Zeit. Платежоспособността на кипърските банки „не може да бъде приета за даденост, ако скоро не бъде съгласуван спасителен пакет, който да осигури бърза рекапитализация на банковия сектор“, добави Асмусен.
Заплахата на ЕЦБ да спре финансирането на кипърските банки „е опит да се покаже на политиците, че трябва да действат“, смята на свой ред Улрике Рондорф, икономист във франкфуртския филиал на Commerzbank AG. „Това е донякъде като игра на покер, но някакъв тип споразумение ще бъде постигнато, преди да е станало твърде късно“, твърди тя.
Междувременно държавната Атинска информационна агенция съобщи, че Кипър разглежда възможността за създаването на специален фонд за набирането на изискваните от ЕС и МВФ 5,8 млрд. евро от вътрешни ресурси. Предполага се, че фондът ще бъде структуриран по начин, който да не увеличава дълговото бреме на страната, отбелязват от агенцията.
Очаква се около 560 млн. евро в него да бъдат осигурени от кипърската централна банка за сметка на продажбата на част от златния резерв, а около 500 млн. евро – от кипърската църква, която вече предложи на правителството да заложи недвижимите имоти, които притежава.
Освен това във фонда могат да бъдат внесени средства от продажби на книжа, обезпечени с бъдещи постъпления от газовите находища в крайбрежните зони на острова.
Свой принос във фонда могат да дадат и фондовете за социално осигуряване и пенсионни фондове, докато частни лица могат да направят вноски само по собствено желание.
преди 11 години Е изказването ми беше твърде хипотетично, така или иначе:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аз не мисля че е чак толкова лесно.Това че едната валута ще се срине за миг - ОКНо от сриването й НЯМА автоматична полза сочеща към руската рубла.Доверието в рублата е колкото доверието в Русия. Все още 1 евро = 30 рубли а не обратното. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Според мен ако изненадващо сменят за 2 дена ЕВРО с РУБЛА и превалутират всички депозити - ЕЦБ е готова фалирала. Нищо че става въпрос за 10 млрд. Доверието ще се изпари за стотна от секундата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Прочее, какво стана с газовите залежи край Кипър? Да ги дават на Европейска концесия и-готово: Хем ще им налеят пари, хем сами няма да се бъркат, за да помпят от земята, хем суровина за Стария континент...Варианти много, онИ се втрещили като хипнотизирани зайци, само в единия, и току ги стагя шапката.Определено, грък хитър-да но, умен - не особено... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ами хайде тогава Кипър да напуска ЕС и ЕЗ.Какво пък тръгнали да плашат с това.Щом го искат най-много да напускат и да укрепват отношенията с Русия. И Гърция също. Не знам защо всички опортюнисти си фантазират че едно робство може да бъде по-малко лошо от друго робство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Именно, руснаците си гледат само техния интерес, който в Кипър очевидно е силно представен по ред техни си причини. Интересното е, че според нагласите на населението в Кипър, интересите им с руснаците съвпадат и са коренно различни от интересите на ЕС, МВФ и СБ. Ето едно съвсем пресно инфо:"Никозия. Огромно мнозинство от жителите на Кипър са съгласни страната да напусне еврозоната в знак на протест срещу безпрецедентния данък върху банковите влогове, сочат данните от проучване на общественото мнение, проведено на острова, предаде агенция Интерфакс.91% от кипърците подкрепят решението на парламента да отхвърли предложението за данък върху депозитите. 67% от анкетираните биха предпочели страната да излезе от еврозоната и да укрепи отношенията си с Русия."А ако Кипър верно напусне ЕЗ и даде лош пример на Гърция? хаха! Да не се окаже, че големите мозъци в Брюксел нещо не са догледали в играта и плашат куче със салам? хаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Нямам намерение да споря, но наистина руските капитали са символични. За Кипър с неговото 800 хилядно население са много, но за Европа са нищо. Преди няколко дни с изумление разбрах, че в Лондон на ден се обменят валути на стойност 4 трилиона долара( 4 000 милиарда).Русия има някакво значение за малки държави като България, Беларус, Куба, Грузия, Кипър. Но в света никой не се съобразява с нея, както между впрочем и със САЩ. Просто всеки си държи на интереса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Е понеже са много умни от EU и се заинатиха за някакви си 5 милярда, сега ще трябва да вадят много повече. Като се отворят банките всеки ще отиде да си тегли влога (всичките бяха към 70 милярда) . Та EU не знам какво се пъне с някакви си 10 милярда помощ. Тя за нищо няма да стигне ...Явно вече в останалата част на еврозоната се тегли, защото почнаха да се обясняват как това само в Кипър щяло да бъде. Руснаците били престъпници и да им вземем кинтите. Ми те сега като си ги изтеглят от Германия, Франция, Англия... да им е честито...може от Кипър да не могат, щото банките не работят...но не е така в останалите страни...А те руските капитали едни символични такива...няма да ги усетят.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Е понеже са много умни от EU и се заинатиха за някакви си 5 милярда, сега ще трябва да вадят много повече. Като се отворят банките всеки ще отиде да си тегли влога (всичките бяха към 70 милярда) . Та EU не знам какво се пъне с някакви си 10 милярда помощ. Тя за нищо няма да стигне ...Явно вече в останалата част на еврозоната се тегли, защото почнаха да се обясняват как това само в Кипър щяло да бъде. Руснаците били престъпници и да им вземем кинтите. Ми те сега като си ги изтеглят от Германия, Франция, Англия... да им е честито...може от Кипър да не могат, щото банките не работят...но не е така в останалите страни...А те руските капитали едни символични такива...няма да ги усетят.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар