България е сред петте страни, наред с Германия и Великобритания, които са се въздържали днес при гласуването в експертна комисия на Европейския съюз (ЕС) за двегодишна забрана на смъртоносните за пчелите пестициди, предаде ДПА, позовавайки се на информация от природозащитната организация Грийнпийс.
Разнопосочни интереси в Европейския съюз попречиха днес да се оформи необходимото квалифицирано мнозинство в подкрепа на забраната, предложена от Европейската комисия.
Девет страни са гласували против, сред които Румъния, Унгария и Финландия, по информация на Грийнпийс. Според резултатите от вота, с които се е сдобила агенция Франс прес, гласувалите против са Чехия, Словакия, Румъния, Ирландия, Гърция, Литва, Австрия, Португалия и Унгария, а 13 страни са гласували в подкрепа на забраната на тези пестициди.
Въздържането на Германия и Великобритания, които имат по 29 гласа, е попречило за оформяне на мнозинство в едната или другата посока, отбелязва АФП.
Европейската комисия изтъкна, че предложението й остава в сила, тъй като не е било отхвърлено. Тя е внесла някои поправки в него в отговор на различни искания, така че може да го внесе още веднъж в експертната комисия с надеждата натискът на общественото мнение да накара въздържащите се да заемат ясни позиции.
"Всички страни се кълнат в привързаността си към защитата на пчелите, но щом стане въпрос да се действа, все намират нещо да се възпротивят", отбеляза източник, запознат с документа.
Европейската комисия предлага да се замрази в продължение на две години употребата на три неоникотиноида, съдържащи се в пестицидите, използвани при отглеждането на царевица, рапица, слънчоглед и памук.
Комисията се основава на особено негативни проучвания на Европейската служба за безопасност на храните. Трите неоникотиноида - клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам, се произвеждат от германската компания Bayer и швейцарската Syngenta. Двете компании отхвърлиха твърденията на Европейската служба за безопасност на храните.
(БТА)
преди 11 години Нямам думи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар