Преговорите между Гърция и „тройката“ международни кредитори на страната (Европейският съюз, Международният валутен фонд и Европейската централна банка) за поредния транш от спасителната помощ за балканската държава са прекъснати за 2 седмици, съобщи ВВС.
Кредиторите искат допълнителни реформи и подобряване на събираемостта на данъците, за отпуснат сумата от 2,8 млрд. евро до края на месеца.
Изпадналата в рецесия страна се мъчи от години да свие разходите и да повиши приходите в бюджета, но среща сериозни затруднения.
Вчера представители на тройката са провели 3-часова среща с гръцкия министър на финансите Янис Стурнарас и премиера Андонис Самарас, но преговорите бяха прекъснати. Стурнарас обяви, че представителите на кредиторите ще се върнат в Гърция в края на март или началото на април. Срещата беше отложена с един ден, като обяснението бе в различията между двете страни.
„Всъщност гърците се умориха от протестите поне толкова, колкото и от мерките на строги икономии“, твърди кореспондентът на ВВС в Атина Марк Лауън. „Нация, парализирана от 6-годишна рецесия, настоява за малко светлина в края на тунела. А гръцките кредитори са наясно само, че са необходими още много мерки, които страната трябва да предприеме“, добави той.
Гърция трябва да понижи държавния си дълг до устойчивото ниво от 124% от брутния ѝ вътрешен продукт до 2020 г. според заложената от тройката цел, като в момента той достига около 149% от брутния ѝ вътрешен продукт.
Финансовата помощ е нужна на страната, за да изплаща задълженията си и да запушва дупката в бюджета след години на прекомерни разходи, довели до отказ от страна на международните финанси пазари за кредитирането на Гърция. Кредиторите обещаха 240 млрд. в рамките на два спасителни пакета, като страната вече е получила по-голямата част от тях, което понижи опасенията, че може да напусне еврозоната.