Някои бонуси на топ мениджъри ще станат незаконни - пример е "възнаграждението за добре дошъл" от 4 милиона франка на бившия ръководител на германската централна банка Аксел Вебер, когато той се присъедини към UBS като председател на съвета.
Поддръжниците на инициативата посочват, че искат неспазващите разпоредбите да лежат в затвора до 3 години и бъдат глобявани със сума, възлизаща на до 6 пъти годишното възнаграждение на "провинилия се".
Ако гласоподавателите приемат плана, той ще бележи разтърсваща промяна за финансовия либерализъм, с който е известна Швейцария и заради който страната е приютила няколко световни производители като Nestle, Swatch и Holcim.
Страната също така ще има най-строгите разпоредби за листвани компании в света.
Швейцарските компании твърдят, че новите правила ще пречат на световните компании, базирани в Швейцария, и ще подкопаят конкурентоспособността на швейцарските фирми.
Противниците на плана го определят като евентуална причина за закриване на работни места. Те изтъкват също така, че ежегодното избиране на съвет би могло неумишлено да отвори вратите за хеджфондове и други "корпоративни нападатели", които може да се опитат да изтръгнат контрола на швейцарските предприятия.
Швейцарските компании финансираха кампанията си срещу инициативата с 8 милиона франка, докато групата на Миндер изхарчи 400 000 франка.
Без значение какъв ще бъде изходът от референдума в неделя, промени ще има, макар и не толкова драстични, колкото предвижда инициативата на Миндер.
Правителството е подготвило контрапредложение, подкрепено от швейцарските работодатели, което автоматично ще влезе в сила, ако гласоподавателите отхвърлят инициативата на Миндер.
Мярката цели да обуздае облагодетелстваните мениджъри, но разчита повече на доброволни постъпки. Листваните компании ще бъдат принудени да гласуват за заплатите на мениджърите, но резултатът няма да е задължаващ.
(БТА)
преди 11 години комунизма идва... :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Напълно съм съгласен. Има ли обществено значим проблем, то той веднага се поставя на Референдум. Поне така е в Швейцария. И там няма минимални прагове за да бъде действителен Референдума, няма как и да има, като такива избори се правят през 2 седмици и който иска гласува, който не иска се съобразява с това, което са гласували тези, които са отишли... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ето отново един от многото примери за опита в демокрацията и контрола на други държави. Отново референдум по значим за тяхното общество въпрос.Не е нужно да откриваме топлата вода. Нека я използваме. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар