Братушек твърди, че действията ѝ би трябвало да успокоят инвеститорите.
„Отчитайки, че нашата програма предвижда споразумение по 3 ключови момента – банкова ревизия, консолидиране на публичните финанси по начин, който да не пречи на ръста, и по-добро управление на държавните активи – вярвам, че ще вдъхнем увереност на финансовите пазари“, подчерта тя.
Словенският парламент вероятно ще гласува правителството на Братушек в края на март, в което ще участват и Социалдемократическата партия и бивши съюзници на Янша. Ако бъде утвърдена на поста, тя ще е първата жена, премиер на Словения.
Като се имат предвид обаче различията в новата коалиция, която ще обедини лявоцентристите с дясноцентристката Гражданска листа и партията на пенсионерите Десус, участвали в предишното правителство, на Братушек ѝ предстои нелек път.
Вече възникнаха разногласия за необходимостта от „лоша банка“, в която да бъдат прехвърлени лошите кредити, за да може местните кредитни институции да бъдат рекапитализирани и продадени, но на която номинираната за премиер досега се противопоставяше.
Братушек определя ревизията на банките като най-важен свой приоритет.
„Този проблем трябва да бъде разрешен колкото се може по-скоро, на най-ниската възможна цена и по начин, който да бъде добър за банките и за икономиката. Това не е отричане или приемане на „лошата банка“, имаме нужда от съчетаване на рекапитализацията на банките и изчистването на лошите кредити“, изтъква тя.
Експертни оценки предполагат, че спасителната помощ за Словения би могла да достигне 5 млрд. евро, като основната част от нея ще се използва за стабилизирането на банките. Макар и дребна в сравнение с тази за Гърция и Ирландия, тя би била политически мъчителна, докато еврозоната се бори за преодоляване на финансовите проблеми в Испания, Италия, Португалия и Кипър.