Прогнозите за Европейския съюз (ЕС) и еврозоната
Въпреки че условията на финансовите пазари в ЕС са се подобрили значително от миналото лято насам, през втората половина на 2012 г. икономическата активност беше разочароваща, подчертават от Еврокомисията. Въпреки това, водещите индикатори сочат, че БВП в ЕС е достигнал дъното и се очаква икономическата активност постепенно да се ускори през годината.
Външното търсене е определено като основен двигател на растежа в ЕС, а вътрешното търсене и инвестиции се очаква да се ускорят през второто полугодие и през 2014 г. да се превърнат в основен двигател на растежа.
Очакванията са през тази година БВП на ЕС да регистрира минимален ръст от 0,1% заради ниската база, от която тръгва, а БВП на еврозоната да се свие с 0,3%. Повече динамика се очаква да има при тримесечните данни, като за последното тримесечие на 2013 г. прогнозата е БВП да нарасне с 1% спрямо последното тримесечие на 2012 г.
За 2014 г. очакванията са икономическият растеж в ЕС да се ускори до 1,6%, а в еврозоната до 1,4%.
Сегашната слабост на икономическата активност се очаква да доведе до увеличаване на безработицата тази година до 11,1% в ЕС и 12,2% в еврозоната.
Тъй като влиянието на по-високите цени на енергията върху инфлацията се очаква да намалява, потребителските цени в ЕС се очаква да се понижат постепенно през 2013 г. и инфлацията да се стабилизира на около 1,7% в ЕС и 1,5% в еврозоната през следващата година.
Фискалните мерки, които държавите-членки на ЕС прилагат, трябва да доведат до последващо намаление на основните фискални дефицити до 3,4% в ЕС и 2,8% в еврозоната през 2013 г., прогнозират от ЕК.
Реализирането на ефективни политики за засилване на икономическия и паричен съюз и насърчаване на необходимите корекции е от решаващо значение, за да се понижи риска от влошаване на дълговата криза. Слабостта на труда и бавния растеж на вътрешното търсене също са посочени сред основните рискове за европейския растеж.
преди 11 години Според мен тази прогноза никак не е оптимистична. На нас ни трябва растеж от поне 5 процента в продължение на 5 години за да можем малко от малко да живнем. Всички тия проценти дето са под 2 са си жива стагнация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И какво, дори ЕК прогнозира за България по-висок растеж и по-нисък бюджетен дефицит в сравнение с ЕС и Еврозоната. А аз мислех че икономиката ни е в агония и загива всяка минута... но все пак ритащите кофите ги разбират най-добре тези неща, а в ЕК са просто заблудени и наивни, и се оставят Дянков да ги лъже. hellwitch: Винаги има различни сценарии, прогнозиращия представя най-вероятния сценарии според него. А това със строителния бранш е леко несериозно - първо никога в нормална обстановка няма да се върне до размерите от балона, второ каквито и стимули да има, ще им трябват 2 години да подействат и бранша да реагира, и трето - ти сериозно би ли искал българската икономика отново да се води от такъв сектор?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Тези прогнози ми се виждат доста безсмислени тъй като са на база текущите тенденции, а не отчитат различни сценарии на развитие. При някои сценарии БГ може да има сред, стагнация(1% растеж не е растеж) или доста силен растеж в предвид ниската база в момента. Безработицата може да бъде доста рязко намалена при съживяване на строителния сектор, а възможностите за това не са малко - от намаляване на таксите и административните изисквания, по-добри условия за кредитиране и се стигне до държавни програми за саниране и инфраструктурно строителство. Само ако се оправят тротоарите и се построят вело алеи на всички главни булеварди в София би вкарало огромен ресурс в сектора така, че да живне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар