Екологични организации са недоволни от гласуваните в комисията по селско стопанство към Европейския парламент промени в Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз, съобщиха от Slow Food.
От организацията коментират, че са отпаднали предложения, които ще окажат позитивно въздействие върху околната среда.
Критикувани са и слабостите в т.нар. "зелени" плащания за земеделците - финансирането на мерки, които биха подобрили екологичното състояние на фермите в Европейския съюз (ЕС).
Първоначалното предложение беше директните плащания на площ за всички земеделски стопани в общността да бъдат обвързани с подобряването на екологичното състояние във фермите. В крайна сметка обаче приетото на заседанието на комисията е делът на екологичните плащания да бъде 30% от всички плащания към дадена страна.
Според организацията приетото предложение запазва статуквото. "Плащането на субсидии по този начин ще доведе до двойно плащане с парите на европейските данъкоплатци – веднъж за субсидиите и веднъж за преодоляването на проблемите за околната среда", посочват еколозите.
Промените в ОСП са темата на започващия в понеделник (28 януари) съвет по земеделските въпроси. На заседанието ще присъстват комисарите по земеделие Дачиан Чолуш и по рибарство и морски въпроси Мария Даманаки, както и на здравеопазването Тонио Борг.
България е една от страните, за които реформата в ОСП по отношение на екологичните плащания е неизгодна. В момента страната не може да изразходи и сегашното ниво на средствата, отпускани за биоземеделие. По тази причина и нашата позиция, изказана от земеделският министър Найденов, ще бъде екологичните плащания да бъдат не 30%, а до 30% от директните плащания на площ.