Множество рискове за здравето на пчелите, които поставя използването на пестицидите от групата на неоникотиноидите, бяха идентифицирани от учени от Европейската агенция по безопасност на храните (EFSA). Тестовете са свързани с три от пестицидите – клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам.
Анализирани са три основни ситуации, при които пчелите са изложени на влиянието на пестицидите – чрез остатъци в полените и нектара на цветовете, чрез праха, който се разпространява при сеитбата на третирани с пестициди зърна и чрез остатъците в соковете, които произвеждат растенията.
Учените констатират висок риск за пчелите при излагане на остатъците от пестицидите в полените и нектара на растенията. По тази причина е допустимо използването на неоникотиноидите в растения, които не са привлекателни за медоносните пчели. Що се отнася до праха при сеитба риск може да се появи, или да не се изключва, по отношение на захарното цвекло и култури, отглеждани в парници.
Анализите по отношение на соковете на растението са приключени единствено по отношение на царевицата, третирана с тиаметоксам. В този случай се наблюдава остър ефект върху пчелите при контакт с растенията, коментират учените.
Неоникотиноидите са сравнително нов клас пестициди, които се използват от средата на 90-те години. В тях се използва екстракт от никотин, който е естествен инсектицид. Според последните научни доказателства обаче тези пестициди се оказват и една от причините за измирането на пчелите.
Т.нар. „синдром на празния кошер“ от години затруднява учените и те не могат да дадат ясен отговор защо изчезват пчелите. Според много анализатори причините са комплексни – замърсяването на околната среда като цяло, пестицидите от селското стопанство, както и редица други фактори от човешката дейност. Според някои теории виновни са дори и мобилните комуникации – вълните объркват пчелите и те не могат да се ориентират.