Русия ще отпусне на Сърбия държавен кредит на стойност 800 млн. долара, след като съответното споразумение бе подписано днес в Москва от руския министър на финансите Антон Силуанов и сръбския министър на финансите и икономиката Младжан Динкич, съобщи ИТАР-ТАСС.
Сърбия ще използва средствата за модернизиране на железопътната си мрежа.
Срокът за погасяване на кредита е 5 години при лихва от 4,1% годишно. Руската Банка за развитие и външноикономическа дейност и Сръбската народна банка са упълномощените страни за отчет на използването, погасяването и обслужването на кредита.
Сърбия помоли Русия за кредит от 1 млрд. долара през 2008 г. Първият транш от 200 млн. долара бе отпуснат през 2010 г. и бе употребен за покриване на бюджетния дефицит на балканската държава, а останалите ще бъдат преведени през настоящата година.
Динкич уточни, че дейността по модернизирането на сръбската железопътна мрежа ще започне през есента. По думите му условията по кредита са „изключително изгодни“ за Сърбия, тъй като предвиждат относително продължителен период на погасяване.
Той посочи, че 100 млн. долара от кредита ще бъдат използвани за закупуването на локомотиви. Освен това руски компании ще изнасят продукция за Сърбия, необходима за модернизирането на железопътната ѝ мрежа, включително релси. Бил е обсъден и въпросът за евентуални инвестиции на руски компании в Сърбия.
Междувременно Силуанов съобщи, че Русия ще обсъди възможности за смекчаване на условията за погасяване на отпуснатия на Кипър през 2011 г. заем на стойност 2,5 млрд. евро, предаде РИА Новости.
„Ще си сътрудничим с европейските държави по отношение на действия, необходими за преминаването на Кипър към по-плавен график на погасяване на дълговете“, каза руският министър на финансите.
Кипър вече се обърна за помощ към тройката международни кредитори в лицето на Европейския съюз, Международния валутен фонд и Европейската централна банка, които в момента очакват окончателната оценка за необходимите на страната средства, която трябва да бъде предоставена от инвестиционния фонд PIMCO, провел одит на кипърските държавни финанси.
Освен това страната повдигна въпроса за удължаване на срока на погасяване на руския кредит от 2011 г. и поиска допълнителен кредит от Русия на стойност 5 млрд. евро. Руската страна обаче все още не се е произнесла по последното искане.
преди 11 години В момента парите не са в Европа, колкото и да не могат да го приемат някои. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години АЕЦ "Белене" е стратегически проект за България и е в неин интерес до го има. Всичко останало е в интерес на Франция, Турция, Америка. Целта е да не допускат руско влияние в България. В случая обаче целта не оправдава средствата, тъй като това се прави за сметка на България и нейните интереси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ти география учил ли си? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Но от друга страна едва ли има в Европа държава, която да не дължи пари на Русия, я за газ, я за петрол. Голяма част от парите в Европа текат към Русия, включително и новонапечатаните. Вие от къде мислите, че руснаците имат пари да раздават заеми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Нито сърбия нито Кипър са на балканите, но и двете търсят заем от Русия. А на бълканите няма държава която в момента да има заем от Русия, или по не не знам за такава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Сърбия ли е И.Е. ? Връща влиянието си друг път ! Я пробвай с всички останали ! То май само на балканите им се връзваме на имперските напъни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Русия умело се възползва от икономическите трудности на Стария континент и малко по малко си възвръща влиянието в Източна Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар