Ако говорим за еврото, криза не е точната дума, тъй като повратен момент за единната европейска валута изглежда никога няма да бъде достигнат.
Състоянието на еврото по-скоро може да се определи като хронична болест, която нито е достатъчно остра, за да убие пациента, нито пък може лесно да бъде излекувана. Това ще е реалността и през 2013 г. - еврото ще оцелее, но няма да възстанови пълния си блясък, пише Джон Пийт, анализатор на The Economist, в коментар за изданието.
Тази прогноза е подкрепена с 3 аргумента.
Първо, президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги обещава, че неговата институция ще се намеси, доколкото е необходимо, за да предотврати дезинтеграцията на еврото. ЕЦБ обаче се застрахова, че ако се наложи да спасява определени страни, то европейските лидери трябва да предприемат по-сериозни стъпки към създаването на банков, фискален и политически съюз, който вероятно ще включва единна система за застраховане на депозитите и механизъм за споделяне на дълговете. Това е вторият фактор, който обяснява защо здравословното състояние на еврото ще остане крехко. Въпреки че лидерите на еврозоната отбелязват известен напредък в тази посока, техните стъпки остават половинчати, преди всичко по политически причини.
Създаването на банков и фискален съюз, включително единна застрахователна система за депозитите и механизъм за споделяне на дълговете, крие два нежелани ефекта – страните кредитори ще финансират длъжниците, докато всички в еврозоната ще трябва да се разделят със значителна част от суверенитета си.
Германците, финландците, холандците, както и други са враждебно настроени към идеята да финансират фискално безотговорните си партньори от Южна Европа, докато французите и вероятно испанците няма да са съгласни с втория проблем – загубата на суверенитет.
Ето защо прогресът в тази насока през 2013 г. ще се забави. Спасените банки може да преминат към единната европейска система за банков надзор още в началото на годината, а големите банки до лятото. Съпротивата на Германия обаче ще отложи решението за малките банки до 2014 г.
Така стигаме до третата причина за мудния прогрес в намирането на решение на европейските проблеми – предстоящите в определени европейски страни избори. Италия трябва да проведе парламентарни избори до май, тъй като от ноември 2011 г. страната се управлява от служебното правителство на Марио Монти.
преди 11 години Всъщност лева/еврото укрепи позиции повече, отколкото паундът да е падал. Но факт е, че Англия вече не е това, което е била преди.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "пише Джон Пийт, анализатор на The Economist"..Всъщност, паунда от десетилетия не е бил толкова зле! За една дузина години потъна от 3.3 на 2.4 Лева!Забавно е, как местните, в Economist и не само, докато държавата им губи конкутентноспособност, се успокояват с омразната Европа и предпочитат нея да я мислят.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар