Планът може да се натъкне на съпротива сред останалите държави-членки на еврозоната, които биха искали да запазят досегашното положение. На Ирландия например се наложи да се бори срещу възраженията на Франция, за да запази ставката на данък печалба на ниво от 12,5%, след като в края на 2010 г. получи спасителна помощ.
Франция, чиято ставка от 33% е сред най-високите в региона, се оплаква от ниския данък печалба в останалите страни, но наскоро нейното правителство предложи влизането в сила на данъчни облекчения на стойност 20 млрд. евро, които ще позволят на компаниите в страната да понижат разходите си за труд.
Планът на Перейра, който е професор по икономика в университета Simon Fraser във Ванкувър, може да предизвика реакции и в самата Португалия, тъй като на компаниите, които вече развиват бизнес в страната, ще продължат да плащат настоящия данък.
Според него португалските икономически реформи ще се изплатят, тъй като промените в посока на по-гъвкаво трудово законодателство ще доведат до облекчаване на създаването на нови компании, а фискалните стимули за новите инвестиции и използването на европейските фондове за вложения в насочените към износа браншове ще осигурят устойчив икономически растеж.
„Преди 15 години Германия бе болният човек на Европа, но си върна конкурентоспособността чрез реформиране на законодателството и инвестиране на доста ресурс в техническа подготовка. Ние връщаме техния модел по отношение на индустрията, износа и техническата подготовка в Португалия“, твърди Перейра.