В един испански град, където на всеки трима един е безработен, можеш да получиш работа само, ако имаш късмет в лотарията.
Аламеда е град в Испания, заобиколен от редица маслинови дървета, които се простират на километри към далечната планинска верига. На два часа път от Севиля, градът е лабиринт от тесни улички, осеяни с портокалови дръвчета и белосани къщи, пише BBC.
Кметът Хуан Лоренцо Пинера изглежда познава почти всички хора, които среща на площада в града. Много от тях го поздравяват или се спират, за да му зададат въпрос. Откакто има балон на пазара на имоти в Испания, нещото, от което хората в градчето най-много се интересуват, е дали има някаква работа за вършене.
„Ситуацията наистина е много трудна“, казва кметът.
„Всички мъже, които работиха в строителството, загубиха работата си. И сега много от тях не са избрани да получават помощ от правителството. Има и семейства, които просто бяха изхвърлени от домовете им и всеки ден идват хора в кметството, за да молят за храна“, разказва той.
Хуан Лоренцо Пинера е измислил някакво временно разрешение на проблема – да раздаде свободните работни места в кметството на лотария.
Изключителна помощ
Градчето има около 5600 жители, а безработните са цели 34%. Те имат право да се регистрират в надпреварата за работа като чистачи, метачи на улици или строители.
Всеки месец осем жени са избрани на случаен принцип, за да чистят обществените сгради в Аламеда. Те работят по 4 часа на ден и получават около 650 евро на месец.
Повече от 600 жени са се включили в „лотарията за работни места“ и повечето от тях се тълпят в кметството, където кметът тегли сгънати листчета от картонена кутия.
Този месец три жени от „победителите в лотарията“ ще чистят подовете на класните стаи в местното училище.
Монце Солсона е домакиня, която навремето е работила на полето по време на брането на маслини. Но казва, че сега безработните мъже се занимават с тази работа. А тя е без никакви доходи от две години насам.
„Работата като чистач е изключителна помощ за мен и семейството ми“, споделя тя.
„Иска ми се обаче да беше за по-дълго. В края на месеца отивам да си върша домакинските неща, но трябва да се борим, защото съпругът ми също е безработен и не получаваме държавни обезщетения“, обяснява жената.
Съпругът на Мария Хосе Бастида пък е имал добра работа в строителството и на нея не й се налагало да работи. А сега е щастлива от изтеглянето на нейния номер за работа като чистачка.
„Мъжът ми е безработен от 5 години“, оплаква се тя. „В момента вземаме 426 евро всеки месец семейни надбавки и парите, които печеля от чистене, ще отидат за ипотеката ни.“
Надежда от месец за месец
Мъжете нямат право да се записват в лотарията за чистачи. Вместо това 750 души от тях записват имената си за заемането на 4 свободни места в строителството, които се освобождават всеки месец. Но от лятото тази лотария е спряна поради липсата на държавни пари, които да финансират строителни проекти.
Лотарията за работни места като метачи на улици се организира на всеки три месеца. Имената на повече от 200 жени и мъже стоят в списъка, надявайки се да бъдат избрани.
Хосе Антонио е един от тримата късметлии, избрани в най-новата надпревара. Той бута количката из малкия площад в непосредствена близост до кметството, мете листата и боклуците. Иначе е квалифициран електротехник, но безработен от 5 години.
„Работата ме кара да се чувствам отново мъж“, казва той. „Имам малък син и искам да му осигурявам необходимото, дори и работата да е само за три месеца“.
На табели, висящи от палмови дървета на площада, пише: „Трябва да спасим хората, не банките!“ и „Политици, засрамете се, не одобряваме съкращенията!“.
Правителството е въвело строги мерки за икономии и субсидиите, които някога са идвали от Мадрид и Европейския съюз в региона, се изчерпват, отбелязва BBC.
Ето защо лотарията с работни места е толкова важна, казва кметът на градчето.
„Хората тук знаят, че няма да има работа известно време. Икономиката е мъртва. Те не виждат бъдеще. А лотарията им дава поне надежда от месец за месец", допълва той.
Още подобни любопитни новини за ЕС четете в Dnes.bg