Гърция има нужда от повече време, за да приложи бюджетните икономии и да изплати дълговете си, докато Испания трябваше да е поискала спасителна програма „още вчера“, коментира Лоренцо Бини Смаги, бивш член на борда на директорите на Европейската централна банка (ЕЦБ), цитиран от CNBC.
Испания не трябва да губи повече време и трябва да потърси подкрепата на Европа, казва Бини Смаги.
„Те трябва да съживят икономиката си като понижат лихвите по облигациите, които издават. Единственият начин е да потърсят подкрепата на ЕЦБ“, коментира той, допълвайки, че Испания е трябвало да направи това още „вчера“.
ЕЦБ обяви програмата си за изкупуване на облигации през септември.
Испанската икономика е в рецесия, а безработицата в страната е над 25%. До този момент испанският премиер Мариано Рахой обаче отказва да потърси помощта на ЕЦБ поради условията, които ще трябва да изпълни Мадрид.
„Трябва да спечелите от подкрепата на ЕЦБ, а за да направите това трябва да кандидатствате за програмата“, казва Бини Смаги, допълвайки, „че икономиката на страната вече има нужда от подобна програма“.
„Когато имате икономика, която е в рецесия, лихвите трябва да са доста по-близки до тези в Германия, отколкото са сега в Испания“, изтъква Бини Смаги. „Испания вече е в рецесия, бизнес активността е замряла, а потреблението е в стагнация. Те трябва да съживят икономиката си и единственият начин да направят това е да бяха потърсили помощ още вчера“.
„Докато лихвените проценти остават толкова високи, е много трудно за бизнеса и домакинствата да обслужват дълговете си“, допълва той.
преди 11 години Проблемът е, че не могат да се примирят с намалението на цените на имотите, банките лека полека свалят цените, но на имотите, които никой не иска. А частните инвеститори си държат имотите, давайки ги под наем, убедени,че цената ще си остана пак висока след 2 години.Друг проблем са и държавните служители, които не могат да бъдат съкратени. Те имат невероятно високи заплати, добри привлегии и идеално работно време. Съкращенията, които Рахой не иска да прави би засегнало точно тях, а това означава провал на управлението му.А за безработицата, какво би могло да се направи в страна, приемала години наред имигранти от най ниска класа? Те остават там дори без работа, тъй като знаят, че е по добре в Испания отколкото да се върнат у дома си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Испанците трябва да осъзнаят / се примирят с 2 неща:1.Имотите им, предимно ваканционни, са надценени с около 50%, понастоящем;2.По-важно, не може да предлагаш на населението да работи само 8 месеца в годината, ако така иска, и да нямаш официална безработица 25%. Пълен ***, една от малкото държави в света при която официалната безработица е по-малка от реалната! отговор Сигнализирай за неуместен коментар