Акциите на Стария континент се повишиха на фона на някои положителни корпоративни отчети, макар че обемите останаха ниски, след като мнозина предпочетоха да изчакат резултата от днешните президентски избори в САЩ.
Съдбата на американската икономика става все по-важна за европейските компании, тъй като кризата в еврозоната сви местното търсене, пише CNBC. „Ако търсите силни европейски фирми, това са тези с експозиция към САЩ и Азия“, посочва Стивън Уокър, стратег в Ashcourt Rowan.
Общоевропейският индекс FTSEurofirst 300 се повиши с 0,5% до 1 114 пункта, а по-тесният EuroSTOXX 50 нарасна с 0,7% до 2 535 пункта. Британският FTSE-100 напредна с 0,8% до 5 885 пункта, германският DAX – с 0,7% до 7 378 пункта, а френският CAC 40 – с 0,9% до 3 479 пункта.
Силно се представиха застрахователят Hannover Re (+4,5%), компанията за подбор на персонал Adecco (+3,2%) и британската потребителска верига Marks & Spencer (+2,8%).
Препоръката за акциите на Hannover Re бе повишена, печалбата на Adecco за тримесечието надвиши прогнозите, след като представянето в Северна Америка е компенсирало спада в Европа, а Marks & Spencer обяви спадаща печалба за фискалното си полугодие, но пазарът очевидно бе калкулирал по-голям спад.
Автомобилният сектор приключи на негативна територия (-0,3%), след като беше повлиян от резултатите на BMW, които надхвърлиха прогнозите, но много анализатори очакваха по-висок марж при печалбата преди лихви и данъци.
Франция обяви данъчни облекчения за бизнеса в размер на 20 млрд. евро, като стъпката, предприета от премиера Арно, е в отговор на нарастващите опасения за конкурентоспособността на френската икономика
Европейският сектор на услугите е на най-ниското си ниво от юли 2009 година насам, като окончателните данни за PMI индекса се оказаха по-лоши от предварителните.
Заводските поръчки в Германия пък отчетоха най-голям спад за последната година. "Имаме огромен проблем в еврозоната, който вече изглежда достига Германия и нейния трудов пазар", коментира икономист.