IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гърция вероятно ще получи още две години да оздрави финансите си

Очаква се крайните срокове за реформите на пазара на труда и енергетиката, както и за приватизацията, да бъдат удължени, пише Süddeutsche Zeitung

12:52 | 24.10.12 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ако Гърция замени еврото с драхмите, последиците ще са за цялата еврозона.<em> Снимка: Getty Images</em></p>

Ако Гърция замени еврото с драхмите, последиците ще са за цялата еврозона. Снимка: Getty Images

Гръцкото правителство получава допълнителни две години, за да реанимира „болната“ си финансова система. Според информация на германския ежедневник Süddeutsche Zeitung Атина трябва да доведе нивото на новите си задължения под тавана на ЕС вместо през 2014 г., през 2016 г.

Крайните срокове за изпълнението на реформите на пазара на труда и в енергийната индустрия и продажбата на държавните предприятия и земя също се очаква да бъдат удължени. В същото време министър-председателят Андонис Самарас може да очаква, че партньорите скоро ще одобрят отпускането на жизнено необходимия следващ транш от помощта в размер на близо 32 млрд. евро.

С постъпленията от приватизация Атина се стреми до края на 2015 г. да получи общо 8,8 млрд. евро вместо по-рано споменаваните около 19 млрд. евро. Това става ясно от проекта за така наречения Меморандум за разбирателство, който гърците и международните донори са договорили. Неясно остава как трябва да бъде запълнена дупката във финансите за 2013 и 2014 г., причинена от отстъпките към Атина. Според предварителни данни се търсят допълнително 15-18 млрд. евро. Също така няма отговор на въпроса как ще се финансира Атина след 2014 г.

Фактът, че европартньорите все пак са решени на отстъпки, се дължи на това, че Гърция за първи път прилага смело обещаните реформи. Освен това новите финансови проблеми се дължат не толкова на политически грешки, колкото на дълбоката рецесия в страната, която не бе очаквана в такава степен от страните-донори. В допълнение, фактическото изгонване на Гърция от еврозоната би било твърде рисковано в политически и икономически аспект от гледна точка на германския канцлер Ангела Меркел (CDU) и други водещи лидери на ЕС.

Атина зависи от изплащането на следващия кредит, тъй като в противен случай в края на ноември страната ще изпадне в неплатежоспособност. Преди прехвърлянето на транша обаче налице трябва да бъде първият пълен доклад на Тройката експерти на Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд за ситуацията в страната, както и да бъде подписан Меморандумът за разбирателство.

За да се съберат допълнителните 18 млрд. евро първоначално в Брюксел се обмисляше вариантът, на Атина да бъдат осигурени допълнително средства, с които да се купят търгуваните под пазарната си стойност държавни облигации. В същото време обаче се обсъжда и ново косвено отписване на дълг – чрез намаляване на лихви по вече отпуснати заеми.

Междувременно германският министър на финансите Волфганг Шойбле се изказа в Берлин в полза на предоставянето на достатъчно време на Гърция. Първо трябва да бъде изградена ефективна администрация, която е съвместима с тези от останалата част на еврозоната. "Всичко това коства време, всичко това изисква много усилия", каза Шойбле.
По-рано лидерът на ХСС Хорст Зеехофер и генералният секретар на ХДС Херман Грое също посочиха, че Атина може да получи повече време за реформи.

Всичко за дълговете на Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:27 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 32 rate down comment 8
Werter
преди 12 години
Хехе, голям рев, голям плач колко сме зле - запишете се при Тотю за социални помощи! Фактът е, че навсякъде има предприемчиви работари, които са добре, средна маса, и вся остальная ***, която се вайка. Вие от последните ли сте? От какъв зор сте се вторачили в минималната заплата? Ако я получавате - ок, спирам да пиша, защото явно или вие или аз не сме за този форум. Но когато чистачките в София са с 500-600 лева, а всичките ми познати са с многократно по-големи доходи - от какъв зор се оплаквате? Дори и тези без работа - ми калкулират по 10лв/час за елементарни услуги. На който не му стигат парите - да работи на две места, да се квалифицира, да полага усилия и да бъде по-полезен за работодателя си и да бъде оценен! Аман от готованщина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 32 rate down comment 8
deant
преди 12 години
Защо изместваш темата към БГ? Стига сравнения. Ние сме последна дупка на кавала, малко преди Сомалия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 32 rate down comment 8
Mesoiadess
преди 12 години
Не остават никакви козове в ръцете на Европа ако преведат и последния транш.И какво ще стане след две години ,ако нищо от програмата не е изпълнено.Може би ще ги плашат че няма да им организират нови спасителни програми?То такива и без това не са предвидени.Затова срокът може спокойно да е и 2 и 4 и 6г. Никой не го интересува. Самият срок е пълна безсмислица .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 8
Lucifer
преди 12 години
че маляките им с иска да "тупат топката" вечно няма съмнение, но мисля че тая 2-годишна отсрочка е по-скоро за немските банки ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 35 rate down comment 8
Hris0 Hrist0v
преди 12 години
Ами ако трябва да сме честни, това е нормално решение. От самото начало бе ясно, че няма как да се постигнат целите, за толкова кратко време. Въпросът обаче е дали Гърция ще направи реално нещо, за да ги постигне или просто ще тупа топката, за да получава отстъпки във времето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още