След местните избори в неделя фламандските националисти празнуват убедителна победа в северна Белгия – успех, който съживява мечтата на сепаратистите за разделянето на страната, пише Financial Times.
Барт Де Вевер, лидер на Новия фламандски алианс (NVA), е избран за кмет на Антверпен – икономическият двигател на Белгия, след като партията му сложи край на 90-годишното управление на социалистите.
Скоро след публикуването на резултатите Де Вевер, който превърна битката за кметското място в референдум за независимостта на Фландрия, поиска от премиера на страната да предостави на холандско говорещия север по-голяма автономия.
„Искаме да осигурим на фламандците управлението, което те желаят на всички нива. Ето защо аз искам от премиера Елио Ди Рупо и политиците франкофони да поемат своята отговорност“, казва Де Вевер.
Силното представяне на фламандските националисти вероятно ще се усети в цяла Европа, където дълговата криза съживи редица сепаратистки движения.
Богатият фламандски регион нееднократно е изразявал недоволството си от необходимостта да финансира икономически слабата, френскоговоряща Валония. Вотът от неделя илюстрира тези настроения.
„Победата на Вевер е стъпка напред за сепаратистите, които отдавна искат да се отделят от бедния юг“, коментира Ливен Де Винтер, политолог от Католическия университет в Льовен, но предупреждава, че практическото разделяне на страната едва ли ще е безпроблемно.
Въпреки, че регионалното правителство във Фландрия се радва на известна автономност, голяма част от наброяващите 6,5 млн. фламандци смятат това за недостатъчно. Валония има население от 3,5 млн. души.
преди 12 години още повече във миналото не е била...И деленето само по икономически признак би било глупаво, но проблема на Белгия е начина по който е създадена. Макар да минаха 200 години от тогава, проблемите които направиха британците със създаването й не са се променили... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години *** и ксенофоби.богатия север и бедния юг??!?!Не мога да повярвам, че в 21 век още хората се връзват на такива глупости, които идеологически са по-близки до фашизма отколкото до демокрацията.В Европа въпроса е как да се обединим, а двете части на "столицата" на европа се чудят как де се делят. Това, че днес фландрия е по богатата част не означава, че ще е така и след 30г. например. отговор Сигнализирай за неуместен коментар