Coca-Cola Hellenic (CCH), най-голямата гръцка публична компания, напуска затъналата в дългове страна, премествайки главния си офис в Швейцария и предлагайки акциите си на Лондонската фондова борса, съобщава Financial Times.
Компанията, която с капитализация от около 5,7 млрд. евро представлява около една пета от гръцкия фондов пазар, напуска балканската страна, след като рейтинговите агенции понижиха кредитната й оценка поради ниския рейтинг на самата Гърция.
Прехвърляйки се в Швейцария, компанията иска да се възползва от по-устойчивата икономическа и политическа среда. Coca-Cola Hellenic е поредната компания, която избира Швейцария, не на последно място заради ниските данъци.
Coca-Cola, листнатата на Wall Street американска корпорация, която продава концентрат за безалкохолни напитки, както и марката си, на производители като CCH, притежава 23% от CCH.
Заедно с други дългосрочни инвеститори, които държат общо 60% от акциите на CCH, Coca-Cola е дала неотменими гаранции за сделката, която ще се осъществи чрез суап в акции на нова компания, целящ да улесни листването в Лондон.
CCH посочва, че решението „отразява интернационалния характер на бизнеса на Coca-Cola Hellenic, както и разпределението на акционерите й. То също така ще осигури на компанията по-добър достъп до международните капиталови и облигационни пазари, както и ще й гарантира повече гъвкавост при набирането на средства“.
Компанията подчертава, че 95% от бизнеса й е извън Гърция – 16% от продукцията на CCH се продава в Русия, 15% в Италия, а 9% в Нигерия. Почто всички акционери също не са свързани с Гърция, се казва още в изявлението.


Бой в месарски магазин във Варна заради... предреждане
Дрешки, играчки, храна - с какви подаръци зарадваха кученцата от приюта в Каменар?
Туристическият сезон във Варна е застрашен
Как ще работи пункта за карти за градския транспорт във Варна по празниците?
Ще има ли мир в Украйна преди Коледа?
Тейлър: Великобритания търси опита на американските VC
Тейлър: Великобритания е много силна в AI, финтех
Малко е трудно да се строят центрове за данни
Богати европейци ще могат да вземат заеми срещу луксозни автомобили
П. Димитров: Не очаквам да бъде приет нов бюджет до юни
Пет коли, в които да инвестирате догодина
Land Rover пуска Defender в чест на Уинстън Чърчил
Изкуствен интелект направи кола от две скици
Надеждно и по-евтино: производители отново променят подхода си
4 кросоувъра за по 20 000 евро, които са добър вариант за зимата
Трамвай и автобус се удариха на "Ситняково"
Политолози: Радев трябва само да се появи на бял кон
Сашо Андреев със "Златен пояс": Новата награда е стимул
НСИ: Годишната инфлация е 5,2%, за последните 5 години – 42%
Опашки от пенсионери в първия "Магазин за хората"