IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

11 държави от еврозоната подкрепиха данъка върху финансовите транзакции

Реалистично е да се очаква налогът да започне да се прилага от 2014 г., смята австрийският финансов министър Мария Фектер

10:15 | 10.10.12 г. 2
Автор - снимка
Редактор
11 държави от еврозоната подкрепиха данъка върху финансовите транзакции

Единадесет държави от еврозоната са постигнали споразумение за прилагането на спорния данък върху финансовите транзакции, предаде Ройтерс.

Налогът е известен още като „данъкът Тобин“, по името на икономиста Джеймс Тобин, който го е предложил още в началото на 70-те години на миналия век като начин да се ограничи волатилността на пазарите.

"Това е малка стъпка за 11 страни, но огромен скок за Европа", коментира зам.-министърът на финансите на Австрия Андреас Шидер. Той допълни, че вече се е изяснило какъв ще бъде справедливият принос на банковия сектор за финансирането на тежестите, произтичащи от кризата.

Австрийският финансов министър Мария Фектер обясни, че до края на годината 11-те държави ще представят модел за прилагането на налога до края на годината. По думите ѝ напълно е реалистично въвеждането на данъка да стане през 2014 г.

Този своеобразен пробив е изненада за много европейски дипломати, които не очакваха Германия, основният привърженик на данъка, да убеди достатъчно държави да го въведат. Силният дипломатически натиск на Берлин обаче принуди Испания и Италия, които бяха сред противниците на налога, да променят позициите си.

Критиците на данъка върху финансовите транзакции обаче смятат, че въвеждането му ще наруши единния пазар на Европейския съюз (ЕС), тъй като финансовите компании има вероятност да пренасочат дейността си към финансовите центрове в Европа, които не прилагат налога, или извън Европа изобщо.

Великобритания, която от самото начало на дебата за данъка Тобин се обяви категорично против въвеждането му, няма да го прилага, уточнява агенцията.

Според еврокомисаря за данъчното облагане Алгирдас Шемета има държави, които са против въвеждането на налога, тъй като те искат сами да решат как да използват допълнителните приходи от него.

„Някои държави искат да харчат средствата както намерят за добре. Други предпочитат да финансират с приходите от данъка бюджета на ЕС, но е твърде рано да се каже какъв ще бъде крайният резултат“, коментира Шемета.

Според изчисления на европейските власти, ако налогът бъде приложен от всички 27 държави-членки на Евросъюза, приходите от него могат да достигнат 57 млрд. евро годишно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
mick
преди 11 години
А не може ли да се въведе и такъв данък и за другите транзакции - като се махне ДДС? Например 2% от транзакцията. Напълно достатъчно ще е и няма да има кражби с ДДС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 2
ABBA
преди 11 години
Тонове пари от бедните за имагинерни дейности!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още