Испанските банки са изправени пред капиталова дупка, която може да се разшири до 105 млрд. евро – сума почти два пъти по-голяма от тази, която правителството в Мадрид обяви миналата седмица, се посочва в анализ на Moody’s Investors Service, цитиран от Bloomberg.
Испанските банки вероятно ще потърсят капиталова инжекция в размер на 70 млрд. до 105 млрд. евро, за да абсорбират загуби и да задържат капиталовата си адекватност над заложения от банковите регулатори праг, изтъкват анализаторите на Moody’s.
Тази сума надхвърля установения в края на миналата седмица недостиг от 53,7 млрд. евро, след като Мадрид обяви резултатите от стрес тестовете в банковия си сектор, проведени от консултантската компания Oliver Wyman и обхващащи 14 институции.
„Сумата, посочена от испанското правителство, е по-ниска от тази, която според нас е необходима за стабилизирането на испанските банки, при неблагоприятните и крайно неблагоприятните ни сценарии“, коментират анализаторите на Moody’s.
„Ако пазарните участници са скептични за стрес тестовете, негативната нагласа може да подкопае правителствените усилия за възстановяване на доверието в платежоспособността на испанските банки“, допълват те.
Испанските банки понесоха загуби за над 180 млрд. евро, свързани с колапса на пазара на недвижими имоти в страната. През февруари и май правителството принуди институциите да признаят загуби по лоши ипотечни кредити за 84 млрд. евро.
Когато става въпрос за 53,7 млрд. евро, са отчетени все още неприключилите сливания, както и отсрочените данъчни активи, се посочва в изявление на испанската централна банка и министерството на финансите в Мадрид, публикувано на 28 септември.
Без тези фактори финансовата дупка би достигнала 59,3 млрд. евро. Сумата е по-малка от установените през юни 62 млрд. евро.
Въпреки че много от условията в стрес тестовете са консервативни, някои от тях могат да бъдат поставени под въпрос, се посочва в изявлението на Moody's.
В тестовете е използвано съотношение на капиталова адекватност от 6%, докато рейтинговата агенция работи с между 8% и 10%. За сравнение съотношението, използвано от Ирландия при нейните тестове беше 9%.
Изследването разкри дефицити при 7 испански банки, включително Banco Santander SA, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA и Banco Sabadell SA. Bankia, национализираната банка, има дефицит от 24,7 млрд. евро, докато Banco Popular Espanol SA - 3,22 млрд. евро.
Вчера акциите на Banco Popular изгубиха над 6%, след като компанията обяви, че ще се опита да набере 2,5 млрд. евро от продажбата на акции и отложи раздаването на дивиденти за октомври.
преди 12 години Явно алчността е по-силна от всичко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години въпросът е много правилен.ако бяха провизирали повече средства в периода на кредитния бум нито цените на жилищата щяха да са такива нито лошите кредити щяха да са толкова нямаше да вземат разбира се толкова комисионни,но основния въпрос е защо не могат да бъдат накарани да поемат отговорност материална за това което са надробили. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А дали всичко това може да продължава вечно? Много се съмнявам. Защото ако пари можеше да се печатат така безогледно и безотговорно на тази планета отдавна никой нямаше да работи. Освен това вече са правени такива опити и всички са завършвали печално. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Предлагам промяна в тълкуването и смисъла на следните думички, ако участват в контекст свързан с финанси:набере, набиране, набра, нуждая, нужда, необходимост, капитализация, и т.н. Да се заменя с откраднат, крадат, кражба.Пример: Испанските банки трябва да откраднат 105 млрд. евро от хората. Гръцката банкова система трябва да открадне още 30 млрд. евро за кредита на Гърция. Банкерите в Исландия трябва да откраднат 90 млрд. от 360 000 население, ОПА тука в Исландия ги осъдиха банкерите и вкараха в затвора за това. Други примери: Кражба извършиха няколко големи банки в САЩ те откраднаха за 2 години 16 трлн. долара от хората. Виж отчетите на ФЕД. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Браво! Европа ще започне да се оправя, когато подобни мнения започнат да се чуват от представители на ЕК! Когато икономиката напусне борсите и се върне в заводите... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години апетита изпревари разума. изобщо не ги боли кой ще фалира и кой не, те имат шапката на правителствата, ЕЦБ, МВФ и подобни престъпни организации, която им гарантира, че дори да не остане жив човек да им плаща лихвите, ще има печатница да им ги напечата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Защо ****аните банкери постоянно се нуждаят от нещо Защо когато икономиката беше в подем те раздаваха кредити като бесни Обикновените хора можеше да не знаят но те със сигурност трябваше да знаят че икономиката освен нагоре се движи и надолу Че след бум на пазара на труда следва много висока безработица р Раздаваха като малаумни кредити защото и бонусите им нарастваха до небето Те прилапаха бонусите а сега обикновените данъкоплатци ще им помагат за да ги спасяват и да не фалират И всичко това защото се е създала психозата - "Твърде голям за да фалира " и използваики това те постоянно ни плашат с депресия за да могат да оцелеят и да продължат да лапат бонуси Същото е и в България Попитаите ги тези умници банкерите защо въпреки че имаха опита на положението във Испания и Португалия защо допуснаха тази строителна вакханалия и във България отговор Сигнализирай за неуместен коментар