Според споразумението спасителните програми вече няма да бъдат провеждани от националните правителства, а от постоянния спасителен фонд за еврозоната – Европейския механизъм за стабилност (ЕМС), на който бяха предоставени правомощия за пряко вливане на капитал в бедстващи банки.
В рамките на сделката на Ирландия бе дадено обещание за еднакво отношение с това към Испания, но Мадрид ще започне рекапитализирането на банковия си сектор чрез правителството, а ЕМС ще се включи допълнително.
Причината за това е, че Германия настоява еврозоната първо да създаде общ банков надзорен орган, като очакванията на европейски представители са това да стане до края на годината. Германия обаче съзнателно забавя създаването на надзорния орган.
В съобщението на тримата финансови министри от вчера се посочва, че рекапитализирането на ЕМС не може да се случи преди надзорният орган да бъде „създаден и да бъдат определени неговите компетенции“.
Това са доста по-високи изисквания от залегналите в юнското споразумение, подчертават от британското издание. Оттам смятат, че това е знак, че трите страни вероятно се опитват да намерят претекст за отлагане на задействането на схемата за рекапитализиране.
„ЕМС може да поеме пряката отговорност за проблемите, възникнали при новия надзорен орган, но наследените активи трябва да останат в сферата на отговорност на националните власти“, пише в съобщението на министрите.
Източници, запознати с вътрешните обсъждания, заявиха, че то поставя началото на тенденция, при която оглавяваната от Германия група се опитва да предоговори споразумението от юни, включително чрез въвеждането на „държавни гаранции“ за рекапитализирането на ЕМС. Така на практика правителствата на отделните страни биха се върнали в затруднено положение по отношение на дълговете, след като ЕМС поеме отговорността по тях.
Говорител на ирландското министерство на финансите обаче заяви, че съвместното съобщение включва само „идеи, подхранващи нашите обсъждания“, тъй като представлява само малка, макар и мощна група представители на еврозоната.