Франция настоява на Гърция да бъде предоставено повече време, за да изпълни условията по международния спасителен план, съобщава Financial Times.
До момента това е най-недвусмисленият призив за облекчаване на изискванията, договорени в замяна на възлизащия на 174 млрд. евро спасителен пакет.
Премиерът на Франция Жан-Марк Еро отправи директна критика към германските политици, които настояват за запазване на твърдия подход към Атина. Той предупреди, че излизането на Гърция от еврозоната би било „неконтролируемо“ и вероятно „би белязало началото на края на европейския проект“.
„Вече можем да предложим на Гърция допълнително време... при условие, че Атина е искрена в обещанията си за реформи... особено данъчната реформа“, коментира Еро в интервю за френския информационен сайт Mediapart.
Неформално Гърция вече поиска още 2 години за изпълнение на условията. Миналата седмица изпълнителният директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард също заяви, че подобна стъпка трябва да бъде „разгледана като възможност“.
Германия и други северноевропейски страни като Финландия твърдо се противопоставят на подобно решение.
Френският президент Франсоа Оланд се въздържа от открита конфронтация с германския канцлер Ангела Меркел по този въпрос.
Еро обаче не крие опасенията на новата френска администрация относно подхода при решаването на ситуацията в Гърция. Той критикува европейските лидери, включително Меркел, за „политическа слабост“ и „липса на визия“.
„Кризата в Гърция продължава вече 2 години и половина, а гръцката икономика представлява едва 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) на еврозоната... Европейските лидери не успяха да изпълнят задълженията си навреме“, посочва той.
„Според мен обаче германските политици разбират, че ако не се съобразим с реалностите в Гърция, това ще ни изправи пред напълно неконтролируема ситуация“, допълва премиерът.
преди 12 години Е защо като е фалирала трябва да изчезне? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Колко повече време и колко повече опрощаване на дълга /пари/ за Гърция? Колко по-мек подход? Някой трябва да плати сметката на Гърция: Германия, Финландия, Холандия и няколко други не желаят. Да ги плати Франция и готово - проблемът е решен. Не сме завистливи, но всяко нещо има край. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години До 3 Деян Йсрданов Би ли ми посочил поне една държава която е фалирала и е изчезнала от картата на света Ще ти бъда много благодарен отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ъъъ ... и пари! Да не забравят да и дадат и още пари! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години политиката с наливането на средства няма да оправи положението ,а излизането на гърция от еврозоната ще има по скоро положителен а не отрицателен ефект тъй като редица други икономики които в момента нямат желание да се мобилизират ще го направят.единственият начин да се спасят за вложителите в горната ситуация е да избягват европарите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Това дали аз съм твърд или не, не е от особено значение:) Ако тръгнем да спорим за кой е давал пари и кой е вземал, трябва да се преместим под темата за кредити у нас, където половината от вас пишат - който е вземал кредит да си е правил сметката. Но да не задълбаваме пак, че онова било хора, това било държави. В историята има достатъчно случаи на фалирали държави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години До 1 Деян ЙордановВиж пич Гърция полага огромни усилия и вероятно ще се справи но се нуждае от малко по-вече време за да може да излезе на пътя на растежа Както виждам ти си твърд потдръжник на твърдата Меркел Толкова сте твърди че направо искате да убиете Гърция Но от това ще загубят всички включително и Германия Меркел вече се усеща че говори прибързано и след като помисли и се консултира със съветниците взема вече правилни решения но ти си оставаш безкрайно твърд Кои мислиш че е давал пари на Гърция години наред без да се интересува много много за какво ги харчат и дали статистическите им данни са били верни Помисли малко Чаоо Желая ти успех отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Кризата в Гърция продължава вече 2 години и половина, а гръцката икономика представлява едва 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) на еврозоната... Европейските лидери не успяха да изпълнят задълженията си навреме, посочва той."------------------------------Аха гърците не са виновни, те никога не са били виновни. Все някой друг им правил проблемите и те сега горките не можели да се оправят. Не твърдия подход е проблема, липсата му. Никаква твърдост нямаше досега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар