Гръцкият премиер Андонис Самарас потвърди виждането си, че евентуално напускане на еврозоната би било катастрофално за страната му, съобщава BBC.
В интервю за Washington Post той поиска повече време за прилагането на реформите и ограничаването на разходите. Междувременно се появиха сигнали, че гръцките кредитори обмислят възможността да предоставят на страната повече време.
Коментарите на Самарас бяха направени, след като водещ германски политик заяви, че Берлин е малко вероятно да се съгласи на Гърция да бъде отпусната допълнителна помощ освен вече договорената.
За момента Гърция се опитва да финализира пакет бюджетни съкращения в размер на 11,5 млрд. евро, които да бъдат извършени през следващите 2 години. Мярката е необходима, за да може страната да получи следващите 33,5 млрд. евро от втория спасителен пакет в размер на 130 млрд. евро.
Самарас заяви, че Гърция трябва да гарантира, че „спазваме това, което сме обещали, тъй като вярваме, че излизането на страната от еврозоната не е опция. Това би било катастрофа.“
Въпреки това Самарас изтъква, че Гърция ще сечели, ако разполага с повече време да приложи новите бюджетни икономии. „Вместо съкращенията да бъдат извършени за 2 години, ще е най-добре, ако това бъде направено за 4“, казва гръцкият премиер. Говорим за разсрочване до 2016 г.“
На срещата на финансовите министри от Еврогрупата в петък в Никозия изпълнителният директор на Международния валутен Фонд (МВФ) Кристин Лагард намекна, че гръцките кредитори може би ще са склонни да предоставят на Атина допълнително време. "Гърция вече направи много, но ще трябва да продължи по същия път“, заяви Лагард.
„Цената, когато дълговете трябва да се понижат до устойчиви нива, е много висока. Има много начини това да бъде постигнато. Един от тях е разтеглянето на времевата рамка. Това трябва да се вземе под внимание като опция“, допълни тя.
Наскоро водещ германски политик заяви, че след като бъде изплатен целият втори спасителен пакет, нов няма да бъде предоставян. „Не мога да си представя трети пакет за Гърция да бъде гласуван в Бундестага или да бъде подкрепен от правителството“, каза Райнер Брюдерле, лидер на Свободната демократическа партия. „Ние германците сме отзивчиви, но не сме тъпи.“
преди 12 години С обещания.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години И с какво ще си финансират дефицитите Гърците през следващите години ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А ние, българите /Дянков/ сме май най-***: ниски заплати, ниски пенсии, много ниско потребление, свиване на производството, безработица, фалити, вътрешна задлъжнялост, НО - нисък дефицит /на първите места в Европа/, с който и ще си умрем. Дянков, ако не е подставен в БГ, е най-глупавият икономист и финансов министър. За развитието е необходимо - харчи много и печели много. Икономията е майка на мизерията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ако направят изключение ще бъде оценено по достойнство , но засега Германия не проявява достатъчно здрав разум. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Е.Хърсев се оказа прав : невероятна некомпетентност на евро бюрократите . Плановете за намаляване на бюджетния дефицит бяха абсолютно не реалистични още от самото си начало . Много ясно че Гърците а и не само те ще рипат срещу темповете на намаляване - те бяха абсолютно не приложими за големи а и освен това свикнали с големи бюджетни разходи икономики .Пак казвам - в сравнение с тях Дянков се справи блестящо с дефицита на България . 1-1.5 % годишно намаление , пряко сили 2 % - толкова може да понесе едно общество и да искате повече няма как да стане . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Прекалено много от народа на Европа е промит с т.н. глобализация. Процеса за това което казваш е доста напреднал вече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Явно ви мислят за ***. И не само те. Много хора се чудят колко *** трябва да са германците да си инвестират пенсиите в Гърция. Криворазбрана солидарност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар