В момента в Италия под лупа се наблюдават две политически действия. От една страна е защитата на канцлера от страна на президента на Бундесбанк Йенс Вайдман, който се изказа срещу идеята Европейската централна банка да изкупува обратно облигации на държави в криза, а от друга страна – новото сближаване на Германия и Франция.
Берлин обаче бе разочарован от последното публично интервю на Монти от началото на месеца, в което той говори за "психологическо скъсване на Европа", но по-късно модерира и смекчи позицията си.
Италия пък иска на всяка цена да избегне влизане в рамките на спасителния план. Целта, според която през 2013 г. страната трябва да представи балансиран бюджет, е непроменена. Първите малки сигнали показват обрат на тренда: финансовите пазари реагираха положително във вторник на нов търг на държавни облигации, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) поиска да купува нови държавни облигации от изпаднали в криза членки.
Марио Монти обаче не разполага с много време. Най-късно до пролетта на 2013 г. парламентът ще се разпусне и ще има избори, най-вероятно в края на март.
"Всъщност ние ще имаме само още две законодателни сесии", каза министърът на околната среда Корадо Лини, „прилагането на програмата е трудно, не на последно място и заради огромния бюрократичен апарат."
Следващото италианско правителство трябва да продължи програмата на Монти поне до 2020 г. Най-големият проблем е борбата срещу младежката безработица, която в момента е 30 процента.
Но политическите проблеми са по-сериозното изпитание за Монти от реформите, които той постепенно въвежда. Той се нуждае от партии, които да го подкрепят в една широка коалиция, но те пък продължават да са разединени и да заплашват с предсрочни избори. Така например от месеци тече дискусия за избирателна реформа, но нито една от партиите не отстъпва, въпреки че времето е кратко.
Преди да отпътува за Берлин в сряда, Монти се срещна с президента Джорджо Наполитано, а след това имаше и частна аудиенция при папата. Снощи той се срещна в Брюксел и с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Италианците обаче, търпеливи въпреки изискванията за спестяване, имат само една тема: цената за бензина в Италия за първи път скочи над две евро за литър.
преди 12 години А сега Меркел да предупреди Монти и Самарас за опасност от изпадане от ЕС самолета на височина 10 000 метра. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Растеж ! Мечти ! Световната икономика се пренастройва към затворено търговско пространство. Най-ефективните производители и търговци ще разпределят нишите. Скъпите и неефективни ще фалират заедно с държавите които ги подкрепят. Проклятието са паразитните посредници лобисти и консултанти.Пазарът също е ограничен ресурс. Просто досега корифеите избягваха да забелязват тази подробност, за да не губят печалба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар