Европейските индекси се понижиха в понеделник след загуби в енергийния и фармацевтичния сектор, съобщава Market Watch.
Успешен аукцион в Италия все пак успя да раздвижи фондовия пазар в страната.
Stoxx Europe 600 изгуби 0,43% до 269 пункта, след като миналата седмица затвори с ръст от 1,6%.
Индексът приключи 10-та поредна седмица с печалби поради спекулациите, че централните банки ще стимулират глобалната икономика с нови операции за вливане на ликвидност.
Инвеститорите в Европа „се надяват на някаква развръзка“ на дълговата криза в региона, казва Бен Уилямс, анализатор на Bedlam Asset Management.
„Има твърде много дългове и пазарите искат да бъдат напечатани още пари. Това не е разумният начин, по който трябва да се работи, но инвеститорите вече са калкулирали нов кръг вливане на ликвидност в САЩ и Европа“, допълва той.
„Съществува фундаментален дисбаланс, който не може да бъде преодолян чрез натрупването на още дългове“, изтъква той. „Инвеститорите трябва да търсят компании без експозиция към дълговите проблеми“.
Сред основните губещи в Европа се нарежда Julius Baer Gruppe AG, която изгуби 6,3%, след като обяви, че ще купи базираните извън САЩ фондове за управление на капитали на Merrill Lynch.
Единствено италианските индекси отбелязаха ръст, след като Рим успя да продаде заложените 8 млрд. евро ДЦК, въпреки че доходността им слабо се повиши.
Индексите в Азия се понижиха, след като Пекин разочарова инвеститорите и не предложи нови мерки за облекчаване на монетарната политика през почивните дни.
Настроението на инвеститорите беше помрачено и от забавянето на икономическия растеж в Япония. Щатските индекси също стартираха сесията на червено.
CAC 40 изгуби 0,27% до 3426 пункта.
Във Великобритания пазарът беше повлиян от слабото представяне на BP PLC и Royal Dutch Shell PLC.
FTSE 100 в Лондон се понижи с 0,26% с 5832 пункта.
Сред губещите в Германия се нареждат производителите на автомобили BMW AG, Daimler AG и Volkswagen AG.
DAX 30 се понижи с 0,5% до 6910 пункта.