Перспективите пред затруднените държави в еврозоната продължават да се влошават, след като икономисти, анкетирани от Ройтерс, занижиха прогнозите си за икономическия растеж на Гърция, Португалия и Испания през 2013 г.
Резултатите от анкетата показват още, че експертите не очакват трите държави да постигнат договорените с международните им партньори и кредитори бюджетни цели.
От периферните държави-членки на еврозоната единствено Ирландия засега изглежда, че ще постигне слаб растеж в близко бъдеще. Освен това икономистите посочват, че има висок риск затъналата в рецесия Гърция скоро да излезе от еврозоната, а Испания да влезе във фокуса на инвеститорите като новият център на европейската дългова криза.
„Испания е затънала в дълбока рецесия и пазарите ще продължат да изпитват съмнения за платежоспособността й в средносрочен план“, коментира Гернот Гриблинг от LBBW. Той прогнозира също така, че доходността по испанските облигации ще остане висока и дори ще продължи да се покачва.
Резултатите от проучването показват, че според икономистите вероятността Мадрид да поиска пълен спасителен пакет преди края на годината е нараснала до 68%.
Икономистите прогнозират също така, че испанската икономика ще се свие с 1,3% през настоящата година и с още 1,1% през следващата. за сравнение, през юни прогнозата на експертите беше за икономически спад от 0,7% през настоящата година.
За икономиката на Гърция икономистите очакват да се свие с 6,6% тази година и с още 2% догодина, докато предишната им прогноза беше за спад от съответно 5,8% и 1,3%.
Забелязва се обаче известен прогрес при бюджетния дефицит на Гърция. Според прогнозата той ще се свие до 8% през 2012 г. от 9,3% през 2011 г. Въпреки това страната няма да успее да постигне фискалните си цели – 7,3% дефицит през настоящата година.
Това, според икономистите, отдалечава Атина от целта да свие дефицита под 3% до края на 2014 г.
За Португалия експертите прогнозират, че тази година икономиката на страната ще регистрира спад от 3%, а догодина – още 1%. За ирландия те очакват ръст от 0,3% през 2012 г. и 1,5% - през 2013 г.
преди 12 години Облаците над периферията на еврозоната се сгъстяват? Хайде бе, това не мога да го повярвам. Облаците над цялата еврозона се сгъстяват би било далеч - по-точно заглавие. А за облаците над Америка какво да кажем - да не би да се разреждат? Веднага съм готов да разделя печалбата си с инвеститора, който ме посъветва на кой от двата континента да инвестирам в съотношение 7 към едно, стига наистина да спечелим. Очаквам предложения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар