Баварският застраховател Munich Re почти превъзмогва кризата и след едно изненадващо добро второ тримесечие поглежда с надежда към цялата година. Най-големият презастраховател в света намекна във вторник, че въпреки натоварванията заради преструктурирането на дъщерната си компания Ergo и историческо ниските лихви на капиталовите инвестиции ще спечели през 2012 г. повече, отколкото предполагаше досега.
Между април и юни нетната печалба се е повишила с 10% до 808 млн. евро, въпреки че анализаторите очакваха спад. Акциите на котирания на Dax концерн поскъпнаха с 1% до 119 евро.
Директорът Николаос фон Бомхард все пак предупреди да няма твърде големи очаквания. Нова ескалация на дълговата криза и високи поражения заради засушаването, както и ураганният сезон в САЩ можело бързо да обърнат нещата. През последните месеци именно негативните сценарии се превръщали в реалност.
Munich Re - с над 200 млрд. евро един от най-големите инвеститори на капиталовия пазар – се подготвял за всички възможности. Ще се поемат по-малко рискове, всички инвестиции ще бъдат застраховани, заяви фон Бомхард. Обратната страна: реинвестираните средства се отплащали средно с едва 2,8%.
Със своите добри резултати Munich Re дава надежда на индустрията. Конкурентите Swiss Re и Hannover Rück ще представят своите финансови данни през тази седмица. И при тях се очакват подобни трендове. Въздействието от природните бедствия се очаква да намалее, а приходите от борсите с облигации, акции и деривати – да се увеличат.
При Munich Re положителен ефект имаше и ниска данъчна ставка. „През първото полугодие постигнахме печалба от 1,6 милиарда евро, значително повече от половината от поставената годишна цел от 2,5 млрд. евро", каза фон Бомхард. "Ние сме на път да надминем леко първоначалната цел на годишните печалба." Анализаторите очакват средно най-малко 2,7 млрд. евро.
Тежестта от големите обезщетения за приключилото тримесечие възлиза на 452 млн. евро (предходната година – 638 млн. евро). Опустошителна суша в САЩ допринася със 160 млн. евро, което най-голямото въздействие. В високия двуцифрен милионен сегмент са земетресенията в северната италианска област Емилия-Романя и торнадото в САЩ.
След огромните разходи през 2011 г., не на последно място и заради земетресенията в Япония и Нова Зеландия, Munich Re може да продължи да прилага умерено увеличение на цените. През юли в САЩ, Австралия и Латинска Америка са били предоговорени потребителски договори в размер на 1,9 млрд. евро. При това премийният приход се е увеличил с 18,5%, а цените – с около два процента.
Окончателните щети заради засушаването обаче още не са изчислени. „Всичко това може да се промени, окончателни данни ще имаме през октомври“, заявява членът на Управителния съвет Торстен Йеворек. Освен прибирането на реколтата и постъпленията от продажбите на земеделските стопани от пазарите ще бъдат решителни за застрахователните разходи. Екстремната суша през юни и юли статистически се случва веднъж на 50 години. През август почти не се очакват валежи. Сушите са една от най-подценяваните природните опасности, предупреди застрахователната компания. Изменението на климата често ще води до такива екстремни периоди на засушаване.
Проблеми презастрахователят има и с дюселдорфската Ergo, която в момента е процес на преструктуриране и няма да постигне годишните си цели за печалба заради странични разходи от 100 млн. евро. Досега прогнозата беше за 400 млн. евро, през първото полугодие бяха 255 млн. евро.
При животозастраховането в Германия Ergo се бори с намаляващи вноски и слаб нов бизнес. "Клиентите много трудно могат да бъдат ангажирани с дългосрочен план", каза главният изпълнителен директор на Ergo Торстен Олетцки. В допълнение Ergo преструктурира продажбите си, където ще бъдат застрашени 1350 работни места.