Брюксел иска да представи плана си за европейски банков съюз до 11 септември, съобщава онлайн изданието euractiv.com, като се позовава на запознат анонимен източник.
На последната среща на върха европейските лидери се споразумяха, че проектът за банковата интеграция е спешно необходим, за да се прекъсне връзката между банките с проблеми и правителствата.
Според източника на изданието в предложението детайлно ще бъде описан бъдещия европейски надзорен орган, както и ще бъде разяснена единната европейска схема за гарантиране на депозитите.
Европейските власти ще са готови и с детайлно предложение за създаването на единна европейска „лоша“ банка, отбелязва изданието.
Сегашният банков регулатор ще изгуби контрола си върху финансовите институции в еврозоната. Новият надзорен орган пък се планира да бъде агенция към Европейската централна банка (ЕЦБ).
Европейският банков съюз се създава, за да стане възможно закъсали банки да се рекапитализират директно със средства от постоянния спасителен фонд.
„Директната рекапитализация на банките със средства от постоянния спасителен фонд на еврозоната и крайъгълен камък в усилията ни да се прекъсне порочният кръг между банките и държавите. Това ще бъде мощен инструмент, който ще облекчи натискът върху държавите от еврозоната ", обясни неотдавна еврокомисарят по икономическите въпроси Оли Рен.
Детайлите по плана за европейския банков съюз ще бъдат обсъдени на среща между представители на Европейската комисия и ЕЦБ, която вероятно ще се състои още този месец. Целта е планът да бъде одобрен на срещата на върха на Европейския съюз, която ще се състои в средата на декември, така че новият банков надзорен орган да започне да функционира още през 2013 г.
преди 12 години Тази реформа казва единствено, че ако банковата система фалира, няма да се налага държавата да национализира банките по схемата използвана досега, а ще се ползват други канали, за недопускането на банкови фалити. Това като цяло не е лошо.Иначе това за което говориш може да те анатемосат. Засега ще ползват схемата на САЩ от последните 20 и няколко години - да се задържат плащанията по държавните дългове на едно и също равнище като дял от БВП, чрез постоянно намаляване на лихвения процент.Върви се към безлихвена икономика, а дали ще успеят, не знам. Пожелавам им успех. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години >>>мда и нашите да не останат назад измислят глупост след глупост за да грабят хората: Застраховка щастлива пенсия.>>>Чолаков, това не е измислено тук. Нашите тикви нямат толкова акъл. Днес четах че се предлага същото в САЩ и то под идентично име... Нашите просто са копирали "челния" опит! И интересното е че са го направили със светкавична скорост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години мда и нашите да не останат назад измислят глупост след глупост за да грабят хората: Застраховка щастлива пенсия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Поредната глупост... Тези не разбраха ли, че единственият начин да се разреши дълговата криза е като се отпишат дълговете! Е, кредиторите ще пият по една студена вода, но такъв е живота. Колкото и лоши банки да създадеш в тях все ще са парите на онези които само си мислят че имат пари!Единтсвената цел на това отлагане на неизбежното е да се размие отговрността и да се скрият улики за извършените чудовищни престъпления с парите на хората. Горко им на бъдещите пенсионери, които само си мислят че имат спестени пари да пенсии по разни пенсионни фондове, които вече са изпразнени от съдържание! отговор Сигнализирай за неуместен коментар