Ако гръцкият дълг не стане устойчив, страната може да се наложи да напусне еврозоната, което би подействало като шок за пазарите и световната икономика.
Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер коментира, че политиците работят по програма, която е последен шанс за задържане на Гърция в еврозоната. Сценарият, който се обмисля, предвижда Европейската централна банка (ЕЦБ) и националните централни банки на държавите от валутната общност да поемат повече загуби от гръцките облигации, които притежават.
Ако обаче това горчиво хапче бъде преглътнато, подобни искания може да се надигнат откъм Португалия и Ирландия, които ще настояват за еднакво третиране.
Според последните слухове допълнително опрощаване на гръцкия дълг може да бъде направено в зависимост от изпълнението на структурните реформи. Ситуацията ще се изясни напълно, след като бъде подготвен новият анализ на устойчивостта на гръцкия дълг. Докладът ще излезе в края на август – началото на септември.
За да се запази достъпа на Италия и Испания до пазарите, ще е необходима намесата на Европейската централна банка (ЕЦБ). Още миналата седмица председателят й Марио Драги каза, че банката е готова да действа и да възобнови програмата си за изкупуване на държавни облигации на вторичния пазар.
ЕЦБ изглежда е готова да смекчи и позицията си по друг важен въпрос – издаването на банков лиценз на постоянния спасителен фонд на еврозоната, така че фондът да взима заеми от централната банка на еврозоната срещу държавни облигации.
Ако постоянният спасителен механизъм на европейския валутен блок получи шанс да се рефинансира от ЕЦБ, това практически ще даде неограничена огнева мощ на защитните стени на еврозоната, както и възможности за неограничена интервенция на пазарите на облигации, но без да се предизвиква инфлационен натиск.
Тази идея обаче засега се сблъсква с категоричната съпротива на Германия, Финландия и Холандия.
преди 12 години Нека да си го кажем направо: кризата в Европа все още не е започвала истински и до сега само я карат като в гърция а в БГ тя не си е отивала никога и надали ще си тръгне някога, но от септември, когато свършат отпуските и Брюкселските бюрократи почнат да отмиват летния си тен та тогава може да е страшно...за всички, даже и за ония зад голямата вода... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Е как така ЕЦБ ще финансира покупката на облигации пък това няма да доведе до инфлационен натиск. Това е пълна глупост, естествено, че ще има инфлация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Номерата на БГ политиците са също толкова плоски колкото и на тези от останалия свят. Хубаво е че БГ народът е загубил доверието си в политиците и може ясно да види ситуацията.От коментарите миналата седмица видях, че много хора в БГ виждат че 'еуфорията' от миналата седмица е прах в очите. Това е много добре! Важното е сега всеки да вземе правилните предпазни мерки, за това което ще става септември! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Къде е "ЕУФОРИЯТА" от миналата седмица? Няма ли кой да крепи еврото, или първо отпуските и после ще се мисли. Хората се отчетоха с по едно изказване миналата седмица преди да тръгнат за почивка, щото с тази ниска стойност на еврото няма да им е изгодно при обмена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар