През последните седмици дебатът дали на Испания ще й се наложи да поиска цялостна спасителна програма стана доста едностранчив, след като повечето пазарни участници решиха, че международната помощ е единственият изход за страната, пише CNBC.
Джим О'Нийл, председател на отдела за управление на активи на Goldman Sachs обаче е на друго мнение.
„За мен не е ясно защо Испания ще се нуждае от цялостен спасителен план особено, когато става въпрос за подкрепа от Международния валутен фонд (МВФ), коментира О'Нийл.
„Не разбирам защо МВФ трябва да бъде намесван. На регионално ниво в еврозоната няма дефицит по текущата сметка. Целта на МВФ е да подкрепя страни с дефицити. Еврозоната няма такъв“, допълва той.
Според него Испания е жертва на пазарната ситуация. „Не мисля, че с Испания има реален проблем. Просто страната е най-слабата брънка във веригата и проблемът всъщност е, че самата система се разпада“.
Неприятното в случая с Испания е, че след като страната се присъедини към еврозоната, ниските лихвени проценти доведоха до раздуването на балона при недвижимите имоти. Спукването на този балон може все още да не е приключило, допълва той.
Докато други страни бяха принудени да потърсят международна помощ, когато доходността по облигациите им достигна смятаните за критични 7%, Испания може да издържи при тези нива още 2 години, коментира О'Нийл.