Италия емитира 3-годишни държавни облигации на стойност 3,5 млрд. евро, като доходността по тях се понижи до 4,65% годишно спрямо предходния аукцион на ценни книжа с аналогичен матуритет, проведен на 14 юни, когато тя бе 5,30%, съобщи MarketWatch.
Това се случи, въпреки че тази нощ международната рейтингова агенция Moody's понижи кредитния рейтинг на страната с 2 степени до Ваа2, оставяйки го само на още две над неинвестиционния статут, поради което емисията се определя като успех.
Доходността но италианските държавни облигации спада от достигнатите критични нива, след като на своя среща в края на юни лидерите на страните-членки от Европейския съюз взеха решения в подкрепа на страните, които имат проблеми с високата цена по заемането на капитал на международните пазари.
Набраните средства от днешната емисия са в горния край на предварително определения диапазон между 2,5 млрд. евро и 3,5 млрд. евро, а презаписването достигна 1,73 пъти при 1,59 пъти на аукциона през юни.
На вторичния пазар доходността по базовите 10-годишни италиански държавни облигации падна под най-високите стойности за деня до 5,97%, но е със 7 базисни пункта над нивото от вчера.
преди 12 години ....от ЕЦБ за ТРИ години на 1 процент лихва са .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Нашата емисия въпреки това е по-добре продадена - първо е пет годишна, а не три - второ доходносността е по-ниска въпреки това.и ТРЕТО - част от банките които получиха парите от ЕЦП за ТРИ години са италиански :-)Това е че италианската емисия е 3 пъти по-голяма се компенсира от разработения им пазар - България реално излиза на външен пазар веднъж на 10 години... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Въпреки атаката от през океана чрез рейтинговата агенция, в последния момент, целта беше пропусната. И сега акцента на вниманието ще се пренесе на американската икономика....тежко и тогава.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кредитният рейтинг на Италия и България се изравниха и е нормално и доходностите по еврооблигациите да са подобни ако агенциите са си свършили добре работата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар