В държавната хазна вече има около 40 млрд. евро в брой благодарение на по-добрите пазарни условия в началото на годината, но облигациите на стойност 27,5 млрд. евро, чийто срок на погасяване изтича през последната десетдневка на октомври, изглеждат особено предизвикателно.
Част от проблема на Испания е, че правителството, което настояваше, че няма да има нужда от спасителна помощ, изпрати поредица от объркващи сигнали за състоянието на публичните финанси и банковата система. Рахой изгуби голяма част от кредита си пред останалите лидери на страните от еврозоната и може да осъзнае, че е трудно бързо да си върне доверието им.
„В най-добрия случай той бе непохватен, но по-скоро бих казал, че беше ужасен“, заяви представителят на ЕС, пожелал да остане анонимен, визирайки Рахой. „Ще видим колко дълго ще успее да издържи и да продължи да финансира страната си при това ниво на разходите“, добави той.
Доходността по испанските държавни облигации се понижи минимално след срещата на високо равнище – с 4 базисни пункта до 6,36% - но съмненията около споразумението започнаха да се промъкват на пазара.
Очакваните 40 млрд. евро за рекапитализиране на банките ще вдигнат нивото на испанския публичен дълг до близо 84% от брутния вътрешен продукт в края на годината, но задържащата се висока доходност по испанските облигации ще го увеличи допълнително.
Рахой обмисля нови мерки в областта на данъците, включително увеличаване на ДДС, нов данък за компаниите от сектора на енергетиката и отмяна на данъчните облекчения за закупуване на недвижими имоти, за да компенсира нарастващия публичен дефицит. Мнозина икономисти обаче смятат, че това само ще задълбочи втората рецесия, в която изпадна страната само за последните 3 години.
Дефицитът на централното правителство достигна 3,41% от БВП между януари и март, а това съвсем близо до годишната цел от 3,5%.
Макар Европейската комисия и Германия да обявиха, че Испания може да получи още една година за понижаването на бюджетния дефицит под 3% от БВП, каквито са правилата в ЕС, а това означава края на 2014 г., Мадрид остава под критичния поглед на партньорите си от съюза.
преди 12 години Обяснението е, че не се спасяват банки (банките са само посредници), спасяват се парите на вложители. Според сегашната икономическа парадигма, тези пари са вложени в банките за да бъдат управлявани по-добре (защото спестителите не знаели какво да правят с тях). Предполага се, че банкерите ще намират хора, които знаят какво да правят с парите. Оказва се обаче, че банкерите също не знаят какво да правят с тези пари защото е по-лесно да си обикновен лихвар - даваш пари, прибираш лихва и толкоз. Това, да следиш колко ефективно се влагат тези пари е кауза пердута и банкерите го правят (ако и когато изобщо го правят) само проформа. Поради това, банкерите раздадоха поверените им пари на огромна маса спекуланти (вкл. обикновени хора), решили и повярвали, че цените на жилищата вечно ще растат и така ще ударят кьоравото във въздуха. Уви, не стана така, но парите са вече раздадени и ги няма. А кредитите трябва да се връщат. И така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Трябва да се въведе отделен данък - данък спасение , който да отива директно в банките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Явно тайната за спасяването на Испания ще е в "подробностите". Както и да Испания е оправиха, но остава Италия, която май е и по-тежкия случай. И ако се върви по този път, разпад на ЕС изглежда много по - вероятен. Все пак Германия, като че ли разбира че пътя е към федерален съюз защото от създаването си ЕС е "нито рак, нито риба". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Аз не живея в Бг , и за съжаление и за добро , всяко нещо има + и - , та тука си плащаме данъците , но как да си обясня че с моите данъци с които искам да се плаща образованието и здравеопазването на децата ми се спасяват частни банки. То все едно да дойдат да спасяват моята фирма ако я закъсам. Как да го разбирам , освен с корупция по най високите етажи в ЕU. То вече няма политика всичко се командва от една шепа банкери . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години След новината за финансова помощ за Испания, дойде другата. Че Испания засега ще се въздържа от мерки за икономии. Значи, ще си продължават както досега. По гръцки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ИзГърчи се таз Европа и това е! Връщане няма! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Пуши, пуши вече пожара в финансовата система.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар