От гледна точка на президента на германския институт за икономически изследвания IFO Ханс-Вернер Зин срещата на върха на ЕС не е постигнала много за спасяването на еврото. В същото време обаче Германия се въвлича все по-силно в глобалната криза. „Wall Street, Ситито в Лондон и банките на Франция са спасени. А ние сега се ангажираме с изплащането на дълговете на най-южните европейски банки", казва икономистът в интервю за Handelsblatt
„Германската държава е въвличана все по-дълбоко в южноевропейската криза и инвеститори от цял свят, които спекулираха до последния момент, ще бъдат издърпани от бездната", казва Зин. Финансовите пазари сега ще бъдат успокоени, защото е намерен начин да се изконсумира германското богатство. "Финансовата стабилност на Германия обаче е в опасност", предупреди Зин.
Върху Ангела Меркел е бил оказан силен натиск от чужбина, на какъвто нито един германски канцлер след войната не е бил подлаган. „Имаше организиран лов на вещици. За да получат достъп до парите ни, обвиниха Германия в имперски апетити и прогнозираха, че мразим народите ", каза Зин. Ангела Меркел не е успяла да издържи на напрежението и е склонила на отстъпки. „Сега гражданите, върху чието имущество искат да посегнат, може да се надяват само на Конституционния съд". Грешката е направена още през май 2010 г. с EFSF. „Чувствителността на Германия към външен натиск бе същевременно поканата за изнудване за все повече пари с нарастващ натиск", казва икономистът.
Че заемите, издавани от ESM, няма да са приоритет в бъдеще, а с еднаква важност, е нова опасност според Зин. „Върховенството на Спасителя е същността на всяка заповед за обявяване в несъстоятелност", казва той. И МВФ помага само при това условие. Позицията на Германия е била спасяването винаги да се организира само с МВФ и съгласно неговите правила. „Условието да даваме пари, само ако и МВФ го прави, бе заложено още в договора за ESM." Сега има и условие да помагаме най-малко в съответствие с правилата на МВФ. Зин: „Европейските договори остаряват, преди още мастилото да е изсъхнало".
И във фискалния пакт Зин не вижда защита на покровителите на богатството: „Пактът се възприема сериозно само в Германия", каза икономистът. "Той е плацебо - както навремето Пакта за стабилност и растеж". Страни, към които капиталовият пазар питае недоверие, не трябва да представят политически граници на дълга. „Ако искате да ограничите заемането, е достатъчно да им даде по-малко обществен кредит." Кодексите на поведение произвеждали само битки и неприятности.
Междувременно федерацията на германската промишленост (BDI) обаче изцяло застана зад спасителните мерки за еврозоната на канцлера Ангела Меркел: „Федералното правителство остава вярно на своята философия: никаква услуга без насрещна услуга", казва генералният директор на BDI Марк Кербер пред Handelsblatt.
Финансов ангажимент без насрещен ангажимент под формата на структурни промени е изключен, няма да има празни чекове, заяви Кербер относно спасителните решенията на ЕС. Причината за твърдата линия според BDI се крие в изпълнението на структурните промени в страните-бенефициенти: "Човек може да остане с впечатлението, че темпото на реформи спада", заяви Кербер.