IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сорос: Упорството на Германия може да бъде фатално за Европа

Ако страната не подкрепи създаването на банков съюз, ще трябва да поеме пълната финансова и политическа отговорност, смята милиардерът

09:52 | 25.06.12 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Джордж Сорос. <em>Снимка: БТА</em></p>

Джордж Сорос. Снимка: БТА

Първата крачка в тази посока би било решението Европейският фонд за финансова стабилност (ЕФФС) незабавно да получи на свое разпореждане позициите на ЕЦБ в гръцки облигации, а централната банка да започне изкупуването на испански и италиански дълг. Така финансовите пазари биха получили успокоение, което да разчисти пътя пред изграждането на политически и банков съюз, уверен е Сорос.

Опасенията за Европа и особено за способността на Италия и Испания да финансират своите дългове предизвикаха значително увеличение на доходността по облигациите на двете страни и в началото на миналата седмица тя достигна обезпокоителни нива. Все пак към края на седмицата пазарът се поуспокои и доходнистта започна да се понижава.

Като по-дългосрочно решение Сорос предлага реформа, която да позволи на Европейската фискална служба да закупува италиански и испански дълг в замяна на структурни реформи в двете страни. Милиардерът предлага покупките да стават чрез европейски съкровищни бонове, които да бъдат емитирани и обезпечени от ЕЦБ и отделните страни от еврозоната. Тези ценни книжа би трябвало да бъдат претеглени с нулева рискова премия от регулаторите и да се търгуват при много ниска доходност, обяснява Сорос.

Неговото мнение е, че за подобни съкровищни бонове търсенето би било доста стабилно, особено от страна на банките, които имат спешна нужда от безрискови и ликвидни активи.

„Към момента банките разполагат със свръхликвидност от над 700 млрд. евро, депозирана при ЕЦБ, като по нея те печелят по едва четвърт процентен пункт лихва. Това показва, че има голям пазар, който е готов да поеме съкровищни бонове с доходност от около или под един процент“, смята Сорос.

Фискалната служба също така би трябвало да има властта да налага глоби или други форми на санкции срещу държави, участващи в системата, но неизпълняващи задълженията си, посочва той. Така отделните държави щели да се ангажират с програми за намаляване на дълговете си, без обаче да поемат свръхангажименти, които да вредят на растежа.

По този начин ще се разкрие пътят към създаването на банков, фискален и политически съюз, смята Сорос. Поради тази причина немският парламент не би трябвало да се противопоставя на подобен план.

„Ако цяла Европа застане зад такова предложение, а Бундестагът го отхвърли, то Германия ще трябва да поеме пълната отговорност за финансовите и политическите последствия“, завършва милиардерът.

Какво е вашето мнение – ще се съгласи ли Германия с подобен план или ще държи на своята позиция? Как ще се развие ситуацията в еврозоната? Очакваме вашите мнения на info@investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 0
balkando
преди 12 години
По-скоро упорството на наглите и алчни тарикати е фатално за всяка обща работа. В случая не изглежда това да са германците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 0
Bibliotekarkata
преди 12 години
Germania si iska Markata, Gqrzia- Drahmata i kakvo li predstoi-
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
bgMan
преди 12 години
Все пак - който работи и има кеш да плаща, той ще поръчва музиката.Търтеите се надяват да изпапат каквото докопат и после да се отърват без нищо, съвсем по социалистически.Специално за наглата Гърция (като гледам и днешните новини) заслужава вече и бомбардировачи да й пратят за да я поразчистят та да я подарят на немските пенсионери срещу изгорелите им пенсии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
Боян
преди 12 години
Много правилно, на този който не му харесва може да слезе от каруцата и да бяга сам да го видим до къде ще стигне? То и България е така много хора искат инфлация да им се изтрият безумните дългове дето са взели и такива които го устройват сега нещата, така че това си е навсякъде и то от над 100 години от как се печата яко без обезпечение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
математикa
преди 12 години
Причините са простички - има разминаване между итересите на Германия и т. нар. страни от периферията. Германците имат нужда от силно и скъпо евро - заради макроикономическите си показатели и заради интересите си на кредитор. Бедните в Европа имат нужда от мерки по стимулиране на икономиката , т.е. не да връщат пари а още доста да харчат. Ние имаме нужда от същото ама си траем като п.... и сме по-зле и от едните и от другите. Инфлацията преразпределя капитал между кредитори и длъжници. Не е сложно да се разбере как и кой от кво има полза. Е за някои тикви..... знам ли :) Сложна е технологията на политическата игра, защитаваща националните, регионалните, корпоративните и пр интереси. Ето там сме много много зле. А германците за сега показват КЛАСА - евала
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
hellwitch
преди 12 години
За "упорството на Германия" им конкретни причини и въпроса е какви са те. Не би трябвало нещата да се разглеждат едностранно.Иначе факт е, че липсва политическо мислене за Европа като едно цяло. Докато разни държави дърпат чергата към себе си вместо да тъкат по-голяма черга няма да има оправя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още