Горната камара на френския парламент предложи в Европейския съюз да бъде създадена обща рейтингова агенция от световен мащаб, съобщи ИТАР-ТАСС.
В публикуван днес доклад на френския Сенат се посочва, че инициативата на депутатите е предизвикана от факта, че за последните няколко години действащите рейтингови организации на континента „неведнъж допускаха грешки в прогнозите за фалити на компании и за последиците от икономическите трусове в света“.
Сенаторите подчертават, че между рейтинговите агенции Standard & Poor's, Moody's и Fitch, които в момента са най-мощните играчи на пазара за оценка на финансовите рискове, продължава „изнурителна конкурентна бора“.
„Отчитайки мястото, което заемат тези институции в световната финансова система, крайно наложителна е проявата на голяма европейска рейтингова организация“, се посочва в доклада от 200 страници на специална комисия в горната камара на френския парламент, която от средата на март извършва анализ на дейността на рейтинговите агенции.
„Недопустимо е в света на рейтингите да не бъде чут гласът на най-голямата икономика“, пише още в него, като се има предвид икономиката на ЕС.
Освен това „европейските собственици на ценни книжа ще бъдат оценявани от агенция, която се придържа към същите принципи на работа като техните и по този начин ще могат да бъдат избегнати аспекти на дейността, характерни за англосаксонските институции“, твърдят авторите на документа.
Същевременно комисията е отхвърлила идеята за създаването на европейска държавна рейтингова агенция.
Сенаторите обясняват, че при тази форма на собственост инвеститорите извън континента биха се отнесли с недоверие към подобна организация и тя би могла да не получи одобрението на американските финансови власти, без което за световен статут може само да се мечтае. Поради тази причина депутатите предлагат да бъде създадена частна рейтингова нетърговска организация.
Те оценяват проекта на стойност 300 млн. евро, като потенциални инвеститори вече са готови да отпуснат 130 млн. евро.
В доклада се посочва, че подобна компания ще предприеме оценка на рейтинга на компаниите и държавите при отчитането на критерии като например нивото на обществена консолидация, показател за заетостта на населението, процент на образованите граждани и наличието на иновации в производството.
преди 12 години Да, Roland Berger се казваше Немецът. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Е, нали имаше един Немец, който се опита да направи това миналата година, и понеже трябваше да бъде "частна .... нетърговска", банките не искаха да инвестират 300 млн. евро. Нямат полза. Сега, чакай, ако ще е частна, незаисима от държавата, т.е. политиката, каква му е работата на Френския прламент да създава "частна" фирма? Нещо не се връзва.И, за каква "изнурителна конкурентна борба говорят, нали критиката беше, че нямали конкурент. Между другото, оказва се, че има над 60-100 по-малки агенции, освен 3-те големи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Интересно ми е какъв рейтинг ще имат САЩ според тази агенция, ако се позовават на заложените в пакта за стабилност правила , както и повечето държави от Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар