С превес на песимизма приключи сесията на основните европейски пазари.
Общоевропейският индекс Stoxx Europe 600 регистрира спад от 0,3% до 241 пункта, като разшири спада си от 16 март до 11 процента.
В Германия DAX 30 се понижи с 0,23% до 6 139 пункта, във Великобритания FTSE 100 отписа 0,31% до 5 467 пункта, а във Франция САС 40 се повиши с минималните 0,08% до 3 032 пункта.
Напрежението сред инвеститорите около кризата в Испания се повиши, след като късно снощи Moody's и Egan-Jones понижиха кредитния рейтинг на Испания заради увеличаването на дълговото бреме на страната и отслабената икономика.
Moody's поряза и рейтинга на Кипър заради силната зависимост на банковия сектор на острова от Гърция и опасностите пред кипърските финансови институции от евентуален отказ на Атина от еврото.
В резултат на решенията на рейтинговите агенции днес лихвите по 10-годишните испански облигации почти достигнаха 7% - границата, при преминаването на която се приема, че една държава не може да обслужва дълговете си.
Това е рекордна доходност по испанските облигации откакто страната прие еврото през 1999 г.
“Голямата новина очевидно е Испания, така че въпросът е колко дълго Мадрид ще издържи, преди да поиска ново спасително финансиране”, коментира пред Bloomberg Крис Бюшам, пазарен анализатор от IG Index.
“Нарастват лихвите по испанските облигации, а това се отразява и върху лихвите по италианските облигации. От друга страна в неделя са изборите в Гърция. Явно се заражда перфектната буря”, допълни той.
Сред най-губещите позиции днес се наредиха акциите на Credit Suisse Group. Книжата на банката се сринаха с 10 на сто, след като швейцарската централна банка предупреди, че банката трябва да увеличи капитала си през настоящата година.
Акциите на Nokia поевтиняха с 18% в днешната сесия до 1,83 евро, което е най-ниската цена от 1996 г. и най-голям спад от 2001 г. Компанията не успя да възстанови изгубения си пазарен дял и съобщи, че ще планира да съкрати 10 хил. работни места.