Кипър се нуждае от 1,8 милиарда евро за рекапитализирането на своите банки през следващите няколко седмици, но може да поиска и до 4 милиарда евро, ако това включва спасителни средства от Европейския съюз, заяви кипърският заместник-министър по европейските въпроси Андреас Мавроянис, цитиран от World Bulletin.
"Говорим за сума, които може да достигне 3 или 4 милиарда евро максимум", каза Мавроянис по време на посещение в Ирландия .
Той посочи, че все още не е взето решение за това как да бъде спасена силно пострадалата банкова система на страната, но заемът ще включва европейско участие.
По думите му Кипър може също да получи помощ от Русия и/или Китай и че тази помощ ще бъде комбинирана с европейски средства.
"Всичко е на масата", отбеляза министърът. "Може да бъде комбинация (от двустранна помощ и европейски пари)", добави той.
По-рано днес медии съобщиха, че Кипър е близо до нов заем от Русия. Целта на заема е да се покрият финансовите нужди на островната държава през 2013 г., които в момента се изчисляват на между 1,5 и 2,3 млрд. евро.
Най-вероятно средствата от руския заем ще отидат за оздравяване на държавните финанси, а тези от европейския механизъм за подкрепа ще бъдат насочени към банките, пише кипърският вестник вестник Fileleutheros.
(БТА)
преди 12 години Периодично трябва де се публикува списък на такива банки, така че хората да са информирани къде си влагат парите ако ги изберат.Рейтинговите агенции също следва да бъдат поставени под контрол по отношение на работата си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Писна ми вече, ей. Нека фалират банките му с банки.Не стига, че ошушкват клиентите си с лихви, такси и т.н., ами не им стига и искат и чрез държавата да ни ошушкат. Защото спасителните заеми са всъщност нашите пари и данъци.Да се въведе закон на всякъде, който да забранява едновременно инвестиционно и търговско банкиране. Всички съществуващи банки да имат 3 месеца срок да си разделят отделите. (това нещо имам спомени, че го има на някои места).Всички инвестиционни банки не подлежат на спасяване по какъвто и да е начин. За търговските банки трябва да се въведат много по строги изисквания за капитал и за оценка на риска. И могат да бъдат финансирани само такива които отговарят на въпросните изисквания и са отговаряли през цялото време от влизане на закона в сила до изпадането си в нужда.Тоест ако банката има склонност да недооценява риска от кредитите които раздава или няма достатъчно резерви за да покрие рисковите клиенти, тя не подлежи на спасяване...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А, каква стана тя. Нали уж половината гърция си префърлили парите в кипърски банки. Или и те решиха да опитат да изпросят някое евро, дет се вика - ако мине. отговор Сигнализирай за неуместен коментар