Нобеловият лауреат Пол Кругман заяви, че британското правителство трябва да се откаже от фискалната дисциплина и да подкрепи потреблението, за да избегне продължителен икономически спад, съобщава Bloomberg.
„В светлината на депресираната икономика правителството трябва да разбере, че това е моментът, когато трябва да стимулира растежа, с колкото е необходимо“, казва Кругман в лекция пред London School of Economics.
„Добавете към това и екзотична монетарна политика. Ако искате да се притеснявате за дългове и дефицит, добре, но тук е удачно да цитираме Св. Августин и да кажем: 'О Господи, пречисти ме и ме успокой, но не точно сега'“.
Британската икономика изпадна в първата двойна рецесия от 1970 г. поради финансовите сътресения в Европа и предприетите от британския премиер Дейвид Камерън бюджетни икономии.
Според консервативното правителство, което пое управлението на страната преди 2 години, фискалната програма се е оказала полезна, тъй като е помогнала на Лондон да задържи цената за кредитирането си ниска.
„Когато сегашната коалиция дойде на власт, цялата стратегия беше базирана около хипотезата, че бюджетните икономии ще доведат до растеж и че ще вдъхнат доверие“, казва Кругман. „Обещаният ръст на потреблението в частния сектор обаче никога не се материализира“.