IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България отговаря на критериите за присъединяване към еврото без правните

Страната ни се вмества в изискванията за ценова стабилност, бюджетен дефицит, държавен дълг и дългосрочни лихви, сочи Докладът за конвергенцията на ЕЦБ

18:49 | 30.05.12 г. 2
Автор - снимка
Редактор
България отговаря на критериите за присъединяване към еврото без правните

Що се отнася до обменния курс между държавите, разгледани в Доклада за конвергенцията, валутите на Латвия и Литва участват понастоящем във валутния механизъм II (ERM II). Валутите и на двете държави са участвали повече от две години в този механизъм преди анализа на конвергенцията и през разглеждания период не е извършвана девалвация на централните им обменни курсове.

По отношение на дългосрочни лихвени проценти през 12-месечния референтен период от април 2011 г. до март 2012 г. референтната им стойност е 5,8%. Тя е изчислена като са добавени 2 процентни пункта към средната стойност на дългосрочните лихвени проценти по държавните облигации през 12-месечния период в Швеция (2,2 %) и Словения (5,4 %) – две от трите държави с най-добри резултати в областта на ценовата стабилност.

Третата от тези държави – Ирландия – не е включена в изчислението на референтната стойност, тъй като в момента дългосрочните лихвени проценти по ирландските държавни облигации не са подходяща база за сравнение при оценката на напредъка към икономическа конвергенция предвид на специфичните за страната рискови премии на финансовите пазари.

През референтния период 6 от 8-те разглеждани държави (България, Чехия, Латвия, Литва, Полша и Швеция) отчитат дългосрочни лихвени проценти на или под равнището на референтната стойност от 5,8%. Доходността по държавните облигации надхвърля базата за сравнение само в Унгария и Румъния.

По отношение на правната конвергенция в никоя от разглежданите осем държави правната рамка не е напълно съвместима с всички изисквания за приемането на еврото, определени в Договорите и Устава на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) и на ЕЦБ.

Във всички разглеждани държави остават несъответствия по отношение на независимостта на централните банки. Това се отнася по-специално до институционалната, персоналната и финансовата им независимост.

Освен това във всички разглеждани държави освен Литва са налице несъответствия по отношение на забраната за парично финансиране и по отношение на правната интеграция на съответните централни банки в Евросистемата.

С изготвянето на доклада ЕЦБ изпълнява задължението си по член 140 от Договора да докладва пред Съвета на ЕС най-малко веднъж на две години или по искане на държава-членка с дерогация „относно напредъка, постигнат от държавите-членки с дерогация в изпълнението на техните задължения във връзка с постигането на икономическия и паричен съюз“.

Понастоящем десет държави-членки на ЕС все още не са пълноправни участници в икономическия и паричен съюз. Две от тези държави членки – Дания и Великобритания – имат специален статут съгласно условията на съответните протоколи към Договора. По тази причина доклади за конвергенцията на тези две държави се изготвят само по тяхно искане.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
hellwitch
преди 12 години
Поне в ЕРМ 2 може да влезем сага. За Еврото след години
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
mathematician
преди 12 години
Сега е момента да оправят законите и да кандидатстваме за влизане, че по-нататък не е ясно дали ще отговаряме на изискванията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още