От ЕК повтарят и призива си за увеличаване на приходите от данъци от настоящите 32% от БВП, което е под средното ниво за ЕС, желателно чрез по-високи данъци срещу замърсяването на околната среда и ДДС, чиято ставка от 18% е сред най-ниските в еврозоната.
През последните седмици испански представители упорито се противопоставяха на предложението за вдигане на ДДС. През тази година Испания вече увеличи данъка върху доходите и запуши дупки в данъчното законодателство, за да увеличи приходите от данъците на компаниите.
Според ЕК бюджетните дефицити се превръщат в нарастващ риск за испанския държавен дълг, особено ако банковата рекапитализация бъде финансирана от правителството.
Комисията обаче похвали част от реформите на испанското правителство, включително ключовата преработка в рамката на пазара на труда в страната. От ЕК добавят, че страната „постепенно“ възвръща загубената си конкурентоспособност в международен план.
От комисията предупредиха също, че Франция може да бъде принудена да въведе допълнителни мерки на строги икономии, за да постигне целта си за дефицит в рамките на 3% от БВП през 2013 г. „Бюджетната консолидация остава важно политическо предизвикателство за Франция“, твърдят от ЕК.
През миналата година френският бюджетен дефицит достигна 5,2% от БВП, а според прогнози на ЕК, публикувани на 11 май, той ще се свие до 4,5% през тази година и до 4,2% през 2013 г.
От комисията определят допълнителните мерки на предишния френски президент Никола Саркози за корекция към по-нисък от очаквания растеж, предприети през втората половина на 2011 г. и през февруари 2012 г., като „стъпка в правилна посока“, но добавят, че мерките в подкрепа на консолидационната стратегия от 2013 г. нататък предстои да бъдат конкретизирани, особено откъм страната на разходите.