Според тях страната е осъществила изискваните от Брюксел реформи и сега би трябвало да бъде наградена с помощта на ЕЦБ, в противен случай бъдещето на общата валута ще бъде поставено под заплаха.
Правителството на страната би желало да види как ЕЦБ подновява програмата си за изкупуване на облигации и иска новият Европейски механизъм за стабилност - постоянният спасителен фонд за еврозоната - да бъде реорганизиран като спасителен фонд за банките.
„Случващото се в момента е като игра на покер“, е заявил правителствен съветник за британското издание. „Не мисля, че Испания блъфира“, е добавил той.
Проучвайки и сравнявайки нивата и състава на дълга на централните правителство в няколко ключови държави, Брюксел бе разочарован от начина на справяне с кризата, осъществяван от испанското правителство.
През миналия месец Испания се опита едностранно да промени целта си за бюджетния дефицит, предварително съгласувана с Европейския съюз, което предизвика нови опасения.
Последният план за рекапитализирането на банките поднови тези опасения, като европейски представители заявиха, че не са били уведомени за новата схема и че тя подлага на съмнение твърденията на Испания, че ще успее да финансира банковия си сектор самостоятелно чрез частните си кредитори или чрез парите на правителството.
Те са нервни и по повод на редица рискове, водещи до основното опасение - за кредитоспособността на страната, което може да я извади от кредитните пазари.
ЕЦБ е решена да избегне повторението на болезнения опит с преодоляването на банковата криза в Ирландия и това увеличава натиска върху Мадрид да се консултира с нея, преди да взема решения за бъдещите си действия.
От финансовата институция обаче не са били открити за коментар по повдигнатите от британското издание въпроси.