Финансовите министри на държавите от Европейския съюз приеха единодушно късно снощи по-високи изисквания към банковия капитал, така че да бъде изградена по-адекватна защита на финансовите институции при бъдещи сътресения, предаде АП.
Изискването за увеличаване на капиталовите резерви на банките има за цел да избегне финансов срив, подобен на колапса след фалита на Lehman Brothers през септември 2008 г. Тогава няколко европейски правителства трябваше да национализират или поне да подпомогнат банковия сектор.
Според гласуваните снощи нови правила банките постепенно трябва да увеличат капитала си от първи ред от 2% от рисковите активи, колкото е сега, до 7%.
Националните регулатори обаче ще могат да налагат още по-високи капиталови изисквания. Това ще позволи да бъдат налагани по-строги капиталови изисквания към финансовите институции дори от заложените в Базел ІІІ, но при условие, че срещу тях не възразят Европейският банков регулатор, Европейският съвет за системен риск или Европейската комисия, а в последствие бъдат одобрени от Европейския съвет.
Предстои предложението да бъде обсъдено в Европейския парламент.
Новите правила за капитализацията на европейските банки бяха предложени от еврокомисаря за вътрешния пазар и услугите Мишел Барние в резултат на приетото международно споразумение Базел III, което бе договорено от най-големите икономики в света.
Снощи Барние предупреди обаче, че националните регулатори трябва да намерят баланса и да не затягат прекомерно изискванията към банките, за да не се стигне до срив в кредитирането.