Събират се „тъмни облаци“ на хоризонта на „неувереното“ глобално икономическо възстановяване, казва изпълнителният директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, цитирана от MarketWatch.
“Ситуацията е крехка и рисковете все още са високи“, заяви Лагард на пресконференция в началото на пролетната среща на МВФ и Световната банка (СБ), стартирала днес.
Европа остава „епицентър“ на рискове, посочва тя. В допълнение към новите пазарни сътресения, банките свиват балансите си в опит да се защитят.
Лагард подчертава, че европейските политици трябва „да поддържат темпа на реформите“.
Лагард защити осъществените в еврозоната реформи, изтъквайки че регионът определено е укрепил защитната стена, създадена да овладее разпространението на дълговата криза.
Заделените фондове са на разположение на Испания, да помогне на банковия си сектор, казва Лагард.
МВФ подкрепя идеята финансовата помощ да бъде предоставена директно на банките, вместо на испанското правителство, допълва тя.
На отделна пресконференция президентът на световната банка Робърт Зелик заяви, че Испания и Италия се нуждаят от помощ.
„Допълнителни мерки ще са необходими“, казва Зелик, тъй като предоставените от Европейската централна банка (ЕЦБ) извънредни заеми за банковата система в размер на 1,3 трлн. долара „са на път да се изхабят“.
„Определено би помогнало ако те получат някаква помощ... която да стимулира икономическия растеж и да осигури политическа подкрепа за реформите“, допълва той.
Зелик отбелязва, че е притеснен, че свиването на балансите на европейските банки ще се отрази негативно на глобалната финансова търговия.
Това ще засегне износители, като страните от екваториална Африка, допълва той.
преди 12 години тъмни облаци - може да се разсеят, но вероятността от градушка е голяма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кака Лагард вижда "тъмни облаци" щото не вижда кой ша финансира МВФ ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години При запазване на досегашната непълноценна практика, ползването на новите допълнителни средства на МВФ ще доведе до развитие на по-голяма стопанска криза.Зависимостта е:1/ Заради НЕПЪЛНОЦЕНЕН начин на финансово управление се развиват стопански диспропорции.2/ При наличие на този управленски недъг, колкото повече МВФ подпомага стопанския живот и се създава по-голям брутен вътрешен продукт толкова повече се разрастват тези диспропорции.3/ Уголемените диспропорции от сегашната финансова грешка предизвикват управленски трудности и (при достатъчно време) криза.Разрушителната сила на криза е пряко зависима от големина на създадени диспропорции.Ползването на заеми от МВФ подсигуряват временно отлагане на стопански трудности от създадени диспропорции, за сметка на бъдещи завишени щети за участници в стопански живот. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години МВФ дава пари на банките , ама тез пари са на данъкоплатците , или ако ги напечатат пак данъкоплатците ще трябва да работят за да ги остойностят и същите тези данъкоплатци плащат и лихви на същите тези банки ! Значи не стига че ни дерат с лихви , ами да им дадем и данъците си ? Ами да си събуем гащите и ... поне да сме напълно наясно за що иде реч..... я да ги оставим вече да фалират , богатите ще си загубят влоговете ,народа ще се отърси от оковите на лизинги и кредити и всичко отначало ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Такаа ,и това след наляти над един трилион евро в банките ? По дяволите , вместо банките да служат на хората , ще трябва пак да ги спасяваме ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар