Доходността по испанските държавни облигации достигна най-високото си ниво, откакто Европейската централна банка обяви, че ще отпусне 3-годишни кредити за банките от еврозоната при изключително ниски лихви, за да предотврати срив във финансовата система на региона, съобщи британският вестник Financial Times.
Доходността по 10-годишните испански облигации скочи до 5,81%, което е най-високото ниво от 12 декември 2011 г.. Само през тази седмица доходността е скочила със 7%, което не се е случвало от работната седмица, приключила на 6 януари.
Доходността по италианските държавни облигации също се повиши до 5,49%, като това представлява ръст от 6% през настоящата седмица, предизвиквайки страхове, че ефектът от операцията за дългосрочно рефинансиране на ЕЦБ, която доведе до мощно рали на дълговите пазари в еврозоната, избледнява. Финансовата институция изля над 1 трилион евро на два етапа – през декември и февруари.
За разлика от испанските и италианските ценни книжа, доходността по германските 10-годишни облигации остава стабилна през седмицата на ниво от 1,78% годишно.
Също днес Франция емитира краткосрочни и дългосрочни ценни книжа за общо 8,4 млн. евро. Доходността по 5-годишните облигации нарасна минимално до 1,96% годишно спрямо 1,91% на миналия аукцион на държавни ценни книжа с аналогичен срок на погасяване, проведен на 1 март, а презаписването бе 3,27 пъти.
За 30-годишните облигации доходността намаля до 3,79% годишно от 3,97%, но нарасна при 10-годишните и 15-годишните облигации, съответно до 2,98% годишно от 2,91% и до 3,46% годишно от 3,30%.
Инвеститори подчертаха, че цените по застраховките за защита срещу фалит вече са скочили рязко, което предполага, че опасенията за съдбата на еврозоната нарастват. Тези цени не бяха повлияни и от ликвидната инжекция на ЕЦБ.
В момента цените на застраховките за защита срещу фалит са достигнали 466 базисни пункта при 343 базисни пункта на 7 февруари. При италианските повишението е до 410 базисни пункта от 349 базисни пункта.