IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Еврозоната се нуждае от "развод"

Раздялата с някои членки може би ще е трудна, но е по-добра от един провален "брак", твърдят от Roubini Global Economics

18:05 | 03.04.12 г. 3
Автор - снимка
Редактор
Еврозоната се нуждае от "развод"

Експертите се обосновават, че ефектите от недостатъчните валутни резерви, обезценяването на валутата и неконтролируемите фалити ще бъдат минимизирани чрез изкупуването на новите валути на излезлите държави от съюза от страна на ЕЦБ.

Макар че свиването на еврозоната до по-малка група държави е обсъждано и досега, остава неясно как може да се случи на практика. Рубини и Дас предполагат, че всички настоящи договори ще бъдат деноминирани в новите валути, докато договорите, сключени по международното право, ще останат в евро. Те приемат, че ще бъде необходимо да се потърси експертно юридическо мнение, за да бъдат прецизирани подробностите.

Двамата допускат, че всеки дисбаланс в системите за разплащане ще бъде преодолян чрез преговори и изчистен между ЕЦБ и централните банки на отделните държави.

Те пишат, че най-сериозният риск за предлаганата от тях стратегия на "развод" представляват банките и финансовите пазари, но превръщането на външния дълг във вътрешен преди излизането от съюза би намалило загубата на доверие и валутния риск.

Обвинението, което често се стоварва върху предлагащите напускане на еврозоната от по-слабите икономики е, че отливът на капитали може да се окаже в такъв мащаб, че някои банки да бъдат изправени пред фалит. Рубини и Дас са съгласни, че в някои случаи може да се наложи национализиране на банки с налагане на ограничения за теглене на депозитите и временен капиталов надзор.

Както обаче вместо да бъде търпян провален "брак", причиняващ нещастия на всички засегнати, законите за "развод" помагат да се постигне мирно разделяне, така и еврозоната би трябвало да предприеме подобна стратегия „по-добре рано, отколкото късно, защото отлагането често само увеличава разходите“, категорични са двамата икономисти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 2
Иван Митев
преди 12 години
Проф. Рубини не отчита качества на евро и това му пречи да определи точната причина за криза.Еврозоната страда от свое държавно финансово управление (ДФУ), което е НЕПРИГОДНО за стопанство с евро.Държавната финансова грешка е липсата на усъвършенствувано ДФУ, което да е ГОДНО за стопанство с евро.Заради този държавен финансов недъг участниците в стопански живот колкото повече работят до толкова по-голяма криза ще доживеят.Спасението от сегашните управленски трудности е ясно и известно прекратява се причината и опасността от развитие на криза ще е ликвидирана.До 24 часа след преустановяване на представената финансова грешка в Еврозоната нейната криза ще е успешно премахната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Няма значение кой го казва и колко абсурно звучи. Струва ми се, че често взеха да излизат подобни мнения, и май става така за подготовка на обществото за нещо интересно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
ТАТО
преди 12 години
Обвинението, което често се стоварва върху предлагащите напускане на еврозоната от по-слабите икономики е, че отливът на капитали може да се окаже в такъв мащаб, че някои банки да бъдат изправени пред фалит. Рубини и Дас са съгласни, че в някои случаи може да се наложи национализиране на банки с налагане на ограничения за теглене на депозитите и временен капиталов надзор.Тъй тъй - Рубини предлага Аржентина 2001 г. номер две
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още