IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Еврозоната се нуждае от "развод"

Раздялата с някои членки може би ще е трудна, но е по-добра от един провален "брак", твърдят от Roubini Global Economics

18:05 | 03.04.12 г. 3
Автор - снимка
Редактор
Еврозоната се нуждае от "развод"

Като брак, който вече не функционира, еврозоната трябва да приеме участта си - да се разцепи и да получи "развод", смятат от Roubini Global Economics, цитирани от CNBC.

В статия в британския вестник Financial Times, председателят на борда на директорите на компанията проф. Нуриел Рубини и управляващият директор Арнаб Дас твърдят, че макар операцията за дългосрочно рефинансиране на Европейската централна банка да е разсеяла непосредствените опасения чрез осигуряването на евтини кредити за банките от еврозоната, дълбоко вкоренените проблеми в региона остават неразрешени.

Рубини и Дас смятат, че проблемите за Гърция и за останалите държави-членки на еврозоната остават, включително за Ирландия и Португалия. Двамата посочват, че и тези държави ще имат нужда от преструктуриране на дълга, и добавят, че на еврозоната ѝ липсват съществени елементи, необходими за действието на един успешен валутен съюз.

Според тях „раздялата може би ще бъде трудна, но е по-добро от вкопчването в провален брак“.

За да бъдат преодолени определяните от Дас и Рубини „базови недостатъци, заложени при създаването“ на еврозоната, те предлагат „договор за развод“ (по аналогия и в противовес на брачните договори – бел. ред.), според който част от страните – в най-добрия случай Португалия, Ирландия, Италия, Гърция и Испания – напускат съюза, а основната група държави запазва еврото.

Напускащите ще трябва да постигнат нов баланс към икономики, основани върху износа и растеж, воден от приходи, а не осигурен чрез дългове, докато останалото ядро трябва да постигне нов баланс, насочен повече към вътрешното търсене, предлагат двамата представители на Roubini Global Economics. За реализирането на тази цел те предвиждат валутно прегрупиране, но признават, че подобни действия ще имат и разрушителен ефект.

Въпреки това една стратегия на мирно напускане ще бъде в интерес на всички, убедени са Рубини и Дас. Те предполагат, че създаването на преходна валутна рамка, която ще върне механизма на обмяна на валути, предхождащ еврото, и новите коридори за валутна търговия ще се разширяват на етапи, докато инфлацията и рисковите премии при валутния обмен достигнат естественото си равнище.

Последна актуализация: 06:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 2
Иван Митев
преди 12 години
Проф. Рубини не отчита качества на евро и това му пречи да определи точната причина за криза.Еврозоната страда от свое държавно финансово управление (ДФУ), което е НЕПРИГОДНО за стопанство с евро.Държавната финансова грешка е липсата на усъвършенствувано ДФУ, което да е ГОДНО за стопанство с евро.Заради този държавен финансов недъг участниците в стопански живот колкото повече работят до толкова по-голяма криза ще доживеят.Спасението от сегашните управленски трудности е ясно и известно прекратява се причината и опасността от развитие на криза ще е ликвидирана.До 24 часа след преустановяване на представената финансова грешка в Еврозоната нейната криза ще е успешно премахната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Няма значение кой го казва и колко абсурно звучи. Струва ми се, че често взеха да излизат подобни мнения, и май става така за подготовка на обществото за нещо интересно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
ТАТО
преди 12 години
Обвинението, което често се стоварва върху предлагащите напускане на еврозоната от по-слабите икономики е, че отливът на капитали може да се окаже в такъв мащаб, че някои банки да бъдат изправени пред фалит. Рубини и Дас са съгласни, че в някои случаи може да се наложи национализиране на банки с налагане на ограничения за теглене на депозитите и временен капиталов надзор.Тъй тъй - Рубини предлага Аржентина 2001 г. номер две
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още