Някои от най-големите европейски банки се готвят да върнат предсрочно част от свръх евтините 3-годишни заеми, които изтеглиха от Европейската централна банка (ЕЦБ), съобщава Financial Times.
Високопоставен банкер обяви, че италианската UniCredit, френските BNP Paribas и Société Générale, както и испанската La Caixa се готвят да върнат в рамките на следващите 12 месеца до една трета, или приблизително 80-100 млрд. евро, от парите, които са изтеглили.
Така наречената дългосрочна операция за рефинансиране на ЕЦБ (LTRO) се приема за решителната стъпка, която успокои пазарите в еврозоната.
Безпрецедентната програма, стартирана през декември миналата година предостави на стотици европейски банки общо над 1 трлн. евро. Лихвата по отпуснатите кредити е едва 1%.
Средствата трябва да бъдат върнати през декември 2014 г. и февруари 2015 г. Според клаузите на операцията обаче банките могат да започнат да връщат дължимите суми след първите 12 месеца или през декември тази година.
Плановете за ранно изплащане на заемите напомнят действията на някои американски банки от 2009 г., върнали отпуснатата им правителствена помощ във възможно най-кратки срокове.
LTRO подкрепи банковия сектор в момент на понижена ликвидност и в същото време помогна на редица институции да се върнат на облигационните пазари.
„Съществуват две причини за по-ранното изплащане на заемите. Първо, не мисля, че ще е разумно всички банки да върнем цялата сума на куп точно след 3 години. Второ, имаме нужда от по-дългосрочно финансиране, а не само за 3 години. През последните 3 месеца потърсихме точно такова финансиране, въпреки че за него трябваше да платим доста повече“, посочва банкер.
BNP например вече е изпълнила 60% от годишната си програма за рефинансиране, възлизаща на 20 млрд. долара. Средният матуритет на издадените облигации е 6 години.
Не всички банки обаче планират да върнат заемите предсрочно. Deutsche Bank, Lloyds и други са заявили, че възнамеряват да се възползват от евтиното финансиране на централната банка за пълния 3-годишен период.
преди 12 години Лъжи , лъжи ...лъжи и тези хора са банкери и трябва да излъчват доверие. Нищо чудно че сме на този хал , Италия с 20 милиарда на месец от продажби на ДЦК и Испания с 15 са доста добре и кой им ги купува и с какви пари - от заемите..нима държавите ще върнат на банките тези пари , та те да ги върнат на ЕЦБ.Неее те правят сметка да вземат още и тези са им малко , а как ще съществува държава като България на която никой не и подарява по 2 милиарда евро на месец. отговор Сигнализирай за неуместен коментар