Гърция ще трябва да съкрати публичните разходи с още 5,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2013 г. и 2014 г., за да постигне фискалните цели, заложени във втората спасителна програма за страната, съобщи Ройтерс, като се позова на доклад на Европейската комисия (ЕК), с който разполага.
В доклада е описан прогресът по осъществяването на реформите в Гърция. Документът препоръчва първия транш от новото спасително финансиране да бъде отпуснат възможно най-бързо.
За да получи следващите спасителни траншове, Гърция трябва да реализира първичен излишък от 1,8% от БВП през 2013 г. и 4,5% през 2014 г. ЕК обаче смята, че направеното досега няма да доведе до постигането на поставените цели.
Според ЕК съкращаването на разходите, което властите в Атина одобриха тази година, ще позволи постигането на бюджетните цели и свиването на първичния дефицит с 1% само за 2012 г.
„Настоящите прогнози показват, че ще има сериозен недостиг в периода 2013-2014 г.“, посочват от Брюксел.
ЕК допълва, че Гърция ще трябва да приеме допълнително съкращаване на публичните разходи в следващите месеци, тъй като предстои актуализирането на средносрочната бюджетна рамка.
В евродоклада пише още, че при подготовката на новите мерки правителството в Атина трябва внимателно да преразгледа разходните си програми и да се фокусира върху икономии от социални трансфери, отбрана, разходи за лекарства и оперативни разходи за болниците.
Препоръчва се също така допълнително преструктуриране на централната и местните администрации и още съкращаване на работни места в публичния сектор.
„Продължаването на всеобхватната международна финансова помощ за Гърция може да се очаква само при условие, че се подобрява прилагането на необходимите политики“, пише още в доклада на Еврокомисията. Така европейските власти обвързват получаването на помощи по втория спасителен пакет с осъществяването на допълнителното орязване на разходите.
В документа се посочва, че готовността на гръцките власти да се придържат към договорените рестрикции и реформи ще бъде тествана в следващите месеци. Вероятно ЕК има предвид новото правителство, тъй като през април в южната ни съседка ще се състоят избори, а фаворит за премиерския пост е лидерът на опозицията Антонис Самарас, който още отсега обещава да преразгледа изпълнението на някои от икономическите мерки.
Наскоро Диего Искаро от IHS Global Insight предупреди за ескалация на социалното напрежение в Гърция заради икономическите рестрикции, тъй като безработицата в страната продължава да расте.
Проучвания на общественото мнение пък показват, че гърците все повече се изкушават да гласуват за партии, които се противопоставят на икономическите реформи.
преди 12 години Ще има ли в гърция, добро утро пиянице ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар