През 2011 г. италианският бюджетен дефицит се е свил повече от очакваното, след като мерките за ограничаване на правителствените разходи и повишаването на данъците са помогнали за стабилизирането на публичните финанси въпреки рецесията, съобщава Bloomberg.
През миналата година италианският дефицит се е понижил до 3,9% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната от 4,6% през 2010 г., обяви днес статистическият институт в Рим.
Данните за 2011 г. са по-оптимистични от прогнозираните от икономисти, участвали в проучване на Bloomberg, 4%.
Миналата година икономическият растеж на Италия се е забавил до 0,4% от ревизираните 1,8% ръст през 2010 г. Анализаторите очакваха растежът да достигне 0,3%.
Поради тежестта на бюджетни икономии през последните 3 месеца на 2011 г. италианската икономика изпадна в четвъртата рецесия от 2001 г. насам.
В опит да изчисти бюджетния дефицит през 2013 г. и да понижи възлизащия на 1,9 трлн. евро дълг, италианският премиер Марио Монти прилага пакет от бюджетни икономии и данъчни реформи за 20 млрд. евро.
Тези мерки обаче се отразяват негативно на растежа. На 23 февруари Европейската комисия (ЕК) прогнозира, че тази година италианската икономика ще се свие с 1,3%.
Дори на фона на задълбочаващата се рецесия правителството е поело ангажимент да спази обещанието да балансира бюджета си през 2013 г.
През изминалата година правителственият дълг е нараснал до 120,1% от БВП – най-високото ниво от 1996 г. - от 118,7% през 2010 г., разкриват данните на Istat.
За 2012 г. правителствата на Монти и това на неговия предшественик Силвио Берлускони одобриха мерки за бюджетни икономии за над 81 млрд. евро. Те трябва да бъдат приложени до 2014 г.
Междувременно доходността по 10-годишните италиански ДЦК се понижи под 5% за първи път от август, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) отпусна нови свръхевтини 3-годишни заеми за банките в еврозоната.
Доходността по 10-годишните италиански облигации се понижи до 4,90%, почти колкото еквивалентните испански ДЦК, чиято лихва падна до 4,83%.
За последен път доходността по италианските ДЦК падна под 5% след масивната интервенция на ЕЦБ през август, когато банката започна да изкупува италиански и испански дълг.
Чрез операцията за дългосрочно финансиране на банковия сектор през последните 3 месеца ЕЦБ е предоставила заеми за над 1 трлн. евро.