Преструктурирането на колосалния гръцки дълг се очаква да предизвика изплащане на застрахователни полици и инвестиционните банки и хедж фондовете анализират кой ще спечели и кой ще изгуби от това, пише CNBC.
Ако преструктурирането бъде извършено както е планирано според параметрите на втория спасителен план за Гърция, някои гръцки кредитори ще бъдат принудени да отпишат значителна част от облигациите, които притежават.
Кредитните суапове за защита от фалит (CDS) – финансови инструменти, закупени като застраховка срещу неплатежоспособност – могат да предложат някаква утеха за банките, фондовите мениджъри и институционалните инвеститори, които ще трябва да отпишат значителна част от стойността на облигациите в инвестиционните си портфейли.
Международната асоциацията за суапове и деривати (ISDA) обаче обяви миналата седмцица, че застраховките срещу неплащане по гръцкия дълг засега няма да се активират.
Дори да се стигне до изплащане на CDS на по-късен етап, въпросите за това как точно ще протече този процес може да крият скъпи изненади както за тези, които ще трябва да платят, така и за тези, които искат да получат компенсация.
По принцип преструктурирането на гръцкия дълг е доброволно. Атина обаче вече е одобрила закон за така наречените колективни клаузи за действие (CAC), който ако е необходимо ще й позволи да наложи едни и същи условия за всички кредитори, независимо от тяхното съгласие.
През следващите седмици ISDA се очаква да обяви, че преструктурирането на гръцкия дълг е „кредитно събитие“. Това от друга страна означава, че ще бъде предизвикано изплащане на застрахователни полици.
Credit Suisse и други банки прогнозират, че CDS ще бъдат изплатени около 9 март, когато Гърция се очаква да използва колективната клауза, за да наложи договореното преструктуриране на всички кредитори.
Като цяло очакванията са кредиторите да понесат загуби от 74% върху нетната настояща стойност на гръцките ДЦК, които притежават. Процесът ще засегне облигации за 200 млрд. евро.
Според Depository Trust & Clearing Corporation, CDS по гръцкия дълг възлизат на 3,25 млрд. евро. За сравнение пазарът на CDS в еврозоната възлиза на 109 млрд. евро.
Изплащането на CDS, както и техният размер се определя според правилата на ISDA, която представлява 10 CDS брокерски къщи, 5 от които - хедж фондове.
„Дори разлика от няколко процентни пункта би струвала сравнително скъпо“, посочва Майкъл Хмпдън-Търнър, кредитен стратег на Citigroup.
CDS не се търгуват на борса и за това не е ясно кой е купувал застраховките и кои пазарни участници трябва да изплатят полиците, ако това се окаже необходимо.
Много политици имат отрицателно отношение към CDS поради противоречивата им роля във финансовата криза от 2007 г. - 2008 г., когато са използвани при създаването на някои от най-токсичните дългови инструменти. Съществуват и съмнения, че хедж фондовете са използвали именно CDS, за да подкопаят финансите на определени правителства.